Sıçan izole kalbinde peroksinitritin oluşturduğu önkoşullamada tirozin kinazın rolünün araştırılması
The role of tirozinekinase in peroxynitrite induced preconditioning in isolated rat heart
  1. Tez No: 111376
  2. Yazar: H. SELEN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. TUNCAY DEMİRYÜREK, PROF.DR. Y. İLKER KANZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
VL ÖZET Tirozin kinazlar hücre içinde yeralan ve tirozin aminoasidine fosfat gruplarını bağlayan enzimlerdir. Bu fosforilasyon prosesi moleküler açma-kapama anahtarı ve proteinleri birbirine bağlayan bağlayıcı olmak üzere iki temel olaya hizmet eder. Bu rollerle tirozin kinaz, fosforilasyon enzimleri stimüle ettiğinde veya proteinleri yerlerini değiştirmek üzere uyarıldığında çeşitli hücresel olaylar kaskadını tetikleyebilir. Tirozin fosforilasyonu, hücre dışından nükleusa bilgi aktarımı olan kompleks sinyal sisteminde başlangıç kademesidir. Bu çalışmada sıçan izole kalplerinde peroksinitritle oluşturulan iskemik önkoşullamada tirozin kinaz enziminin rolünün araştırılması amaçlanmıştır. İskemi aritmileri için Krebs-Henseleit çözeltisi ile perfüze edilen kalpler 3 dk luM peroksinitrit infüzyonu ve bu periyodu izleyen 10 dakika reperfuzyon ile önkoşullanmıştır. Bu kalpler daha sonra 30 dk iskemiye maruz bırakılmışlardır. Tirozin kinaz enziminin rolünü araştırmak için tirozin fosfataz inhibitörü olan sodyum ortovanadat ve tirozin kinaz inhibitörü olan genistein kullanılmıştır. Ne sodyum orto sodyum ortovanadat ne de genistein tek başına kardiyak aritmiler üzerinde herhangi bir etki göstermemiştir. 30 dakikalık oklüzyon periyodundan önce peroksinitrit önkoşullaması boyunca sodyum ortovanadat (10 uM) infuzyonu peroksinitrite benzer yararlı etkiler oluşturmuştur. Bu bulgular, tirozin kinaz aktivasyonunun oklüzyonla oluşan aritmilere karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan genistein (50 uM) infuzyonu peroksinitritle oluşan koruyucu etkileri ortadan kaldırmış ve kardiyak aritmileri arttırmıştır. Bu da tirozin kinaz inhibitörünün peroksinitritle oluşan önkoşullamayı ortadan kaldırdığına işaret etmektedir. Bu sonuçlar sıçan izole kalplerinde tirozin kinaz sinyal yolağının peroksinitrit önkoşullamasında anlamlı bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
58 VII SUMMARY Tyrosine kinases are enzymes within the cell that function to attach phosphate groups to the amino acid tyrosine. This process of phosphorylation serves two primary roles, as a molecular on-off switch and as a connector that binds proteins to one another. In these roles, tyrosine kinases can trigger a cascade of cellular events when phosphorylation stimulates additional enzymes, or when it prompts proteins to change their location. Tyrosine phosphorylation is therefore an early event in a complex signaling system that transfers information from the outside of the cell into the nucleusThe aim of this study was to investigate the role of tyrosine kinase enzyme on peroxynitrite-induced preconditioning in rat isolated hearts. Hearts perfused with Krebs- Henseleit solution were preconditioned by peroxynitrate administration at 1 uM concentration for 3 min, followed by 10 min reperfusion and 30 min of coronary artery occlusion. For investigating the role of tyrosine kinase enzyme, the tyrosine phosphatase inhibitor sodium orthosodyum ortovanadate and tyrosine kinase inhibitor genistein were used. Neither sodium orthosodyum ortovanadate nor genistein alone showed effects on cardiac arrhytmias. Sodium orthosodyum ortovanadate (10 uM) infusion during peroxynitrite preconditioning, prior to 30 min occlusion period, produced similar beneficial effect to peroxynitrite. This data showed that tyrosine kinase activation has protective effect against occlusion-induced arrhythmias. Genistein (50 uM) infusion, on the other hand, abolished peroxynitrite-induced protective effects and increased cardiac arrhythmias implying that tyrosine kinase inhibitor abolishes peroxynitrite-induced preconditioning. These results suggest that tyrosine kinase signalling pathway plays a significant role in peroxynitrite preconditioning in rat isolated hearts.