Diyabetik ratlarda oluşturulan kalvaryal defektlerde değişik greft materyalleri ile kombine olarak uygulanan ozonun kemik rejenerasyonu üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficiency of ozone application combined with different graft materials on bone regeneration in calvarial defects of diabetic rats
  1. Tez No: 414953
  2. Yazar: AYSAN LEKTEMÜR ALPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı; diyabetik ratlarda, oluşturulan kalvaryal defektlerin farklı greft materyalleri ile restorasyonu sonrası uygulanan ozon gazının kemik iyileşmesi üzerine etkisinin morfometrik ve immünohistokimyasal açıdan araştırılmasıdır. 84 Wistar erkek ratta 50mg/kg streptozotosin (STZ) intraperitonal olarak uygulanarak diyabet oluşturuldu. Deneysel diyabet sonrası ratlar rastgele 6 gruba ayrıldı: Boş defekt (Kontrol, n=14) grubu, Otojen greft (OG, n=14) grubu, Ksenogreft (KG, n=14) grubu, Boş defekte ozon uygulaması (Kontrol+Ozon, n=14) grubu, Otojen greftle kombine ozon uygulaması (OG+Ozon, n=14) grubu, Ksenogreftle kombine ozon uygulaması (KG+Ozon, n=14) grubu. Ratlarda 5mm boyutunda kalvaryal defektler oluşturuldu. OG gruplarına otojen greft, KG gruplarına ise sığır kaynaklı ksenogreft uygulandı. Defekt bölgesine, cerrahi sırasında ve takiben 2 hafta boyunca her gün ozon gazı uygulandı. Histolojik analizlerde rezorptif lakün sayısı, osteoblast ve osteoklast sayısı incelendi. Görüntü analiz programı ile defekt dolum alanı ölçüldü. KG gruplarında yeni oluşmuş kemik ve kalan greft materyali ayrıca hesaplandı. Osteokalsin ve kemik morfojenik protein-2 (KMP-2) analizleri immünohistokimyasal olarak gerçekleştirildi. Deney süresinde hiperglisemi tablosu devam etti. Histopatolojik analiz sonuçlarına göre KG gruplarında 4.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of gaseous ozone on bone healing in diabetic rat calvarial defects that restorated with different type of graft materials morphometrically and immunohistochemically. Diabetes was induced by using 50mg/kg streptozotocin (STZ) on 84 male Wistar rats intraperitoneally. Rats were randomly divided into 6 groups after induction of diabetes: Empty defect (Control, n=14) group, Autogenous bone graft (AG, n=14) group, Xenograft (XG, n=14) group, Ozone application to empty defect (Control+Ozone, n=14) group, Autogenous bone graft combination with ozone application (AG+Ozone, n=14) group, Xenograft combination with ozone application (XG+Ozone, n=14) group. 5mm diameter calavrial defects were created in the rats. Autogenous bone was applied to AG groups and bovine derived xenograft was applied to XG groups. Gaseous ozone was applied to defect area on the operation day and the following 2 weeks daily. Resorptive lacunae, osteoblast and osteoclast were analyzed histologically. Total bone area, newly formed bone and residuel graft material were measured using by image analysis program. Osteocalcin and bone morphogenic protein-2 (BMP-2) analyses were carried out immunohistochemically. Hyperglycemia with high blood glucose values were observed in the rats during the experimental process.