Türkiye'de bankacılık sektöründe kariyer gelişimi
Career development in the banking sector in Turkey
- Tez No: 110491
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
IV ÖZET Araştırmanın amacı Türk bankacılık sektöründe organizasyonel kariyer gelişimini incelemektir. Konuyla ilgili geçmiş çalışmalar incelendiğinde bir çok çalışmanın bireysel kariyer gelişimi ile ilgili olduğu görülmüştür. Organizasyonel kariyer gelişimi ile ilgili çok fazla çalışmaya rastlanılmamıştır. Bunun sebeplerinden birisi firmaların insan kaynakları sistemleri ile ilgili bilgileri vermedeki isteksizliği olarak görülebilir. Bu çalışma için daha önce fazla gidilmemiş yoldan gidilmiş ve konu olarak organizasyonel kariyer gelişimi seçilmiştir. Kaynak taraması hem organizasyonel hem de bireysel kariyer gelişimini içerirken saha çalışması sadece organiasyonel kariyer gelişimi ile ilgilidir. Çalışma için örnek grup olarak Türkiye'deki özel ticari bankalar seçilmiştir. Bu seçimdeki neden bankaların insan kaynakları alanında başarılı uygulayıcılar olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of the research is to clarify the realities of organizational career development within the banking sector in Turkey. When the recent studies about career development were examined it was found out that most of them were in individual career development. There was not much research in organizational career development. One of the reasons for this may be that organizations are not likely to give information about their human resource systems an do not participate. It is easier to make research among individuals. The hard way was chosen and it was decided to make research in the area of organizational career development. The literature survey of the study covers both individual and organizational career development. The field research focuses on the organizational part of the concept. Privately-owned commercial banks in Turkey were selected as a sample for the research. The aim of chosing banks for the sample group was that they seem to be the best practitioners in the area of human resource activities. Banks have structured human resource systems, choose high-talented young employees and manage their employees' careers successfully.