İş hayatında duygusal zeka ve Sivas ili bankacılık sektöründe bir alan araştırması
The term of emotional intelligence in business life and a field sourvey of banking sector in Sivas district
  1. Tez No: 211293
  2. Yazar: BEDRİYE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. BERRİN FİLİZÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Zeka, yüzlerce yıldır arastırılan ve ilgi çeken bir konu oldu. Zekayı ölçmek amacıyla öncelikle IQ testleri gelistirildi. Ancak, son yıllarda yapılan arastırmalar, zekanın farklı boyutlarını gözler önüne sermistir. Bu boyutlardan, günümüzde en çok ilgi göreni duygusal zeka kavramıdır. EQ yasamın bir bütün oldugunu, içinde mantık kadar duyguları da barındırdıgını varsayar. nsan yasamını içinde bilissel zeka duygusal zekaya göre daha degismez iken duygusal zeka ögrenerek gelistirmeye açık bir alandır. Günümüz bilgi ekonomisinde, isletmeler rekabet edebilmek için, duygusal zeka becerileri gelismis insan gücüne ihtiyaç duymaktadır. Duygusal zekanın sagladıgı yetiler kisinin kariyer ve hayat basarısında önemli bir rol oynamaktadır. Bir isyerinde özellikle basarı; takım çalısmasına, birlikte hareket etmeye ve iyi insan iliskilerine dayanıyorsa, yeteri kadar teknik donanıma sahip olmak, o isyerinde istenilen basarı düzeyini yakalamaya yetmemektedir. Ancak her is aynı düzeyde duygusal zekaya ihtiyaç duymamaktadır. Duygusal zeka; yetenek, bilgi ya da is becerilerinin yerine geçen bir olgu olarak düsünülmemelidir. Kimi meslekler karsısındakinin o anki ruhsal durumunu anlayıp ona göre iliski kurma tarzını anlamaya ihtiyaç duyarken kimi meslekler de daha kisisel motivasyon ve kendi kendini disiplin etme yetenegine ihtiyaç duymaktadırlar. Yöneticiler ve Liderler is yerini toplumda temsil eden kisilerdir. Bu kisiler insanlarla çok fazla iliskide bulundukları ve çalısanların her türlü sıkıntısından bir açından sorumlu oldukları için duygusal zeka yetisine sahip olmak onlar için avantaj saglamaktadır. Karsısındakinin duygularını anlamaya çalısan bir lider, çalısanlarının ihtiyaçlarını daha iyi anlar ve onlara çok daha yapıcı geri bildirimlerde bulunabilir. Duygusal zeka is ortamına tasındıgında; kisinin kendi farkındalıgı, kisisel dengeyi saglama, motivasyonu saglayan kisisel yetenek ile empati ve sosyal becerileri kapsayan sosyal bir yetenek olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalısma üç bölümden olusmaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde; duygu, zeka ve duygusal zeka kavramları ele alınmıstır. Duygusal zeka kavramının gelisimi ve duygusal zeka modelleri ve duygusal zeka bozuklugu detaylı olarak incelenmistir. kinci bölümde, is hayatında duygusal zeka kavramı, basarı için IQ ve EQ'nun etkilesimi ve duygusal zekayı gelistirmenin sırrı incelenmistir. Ayrıca kurumsal duygusal zeka ve liderlerin duygusal zekası ele alınmıstır. Üçüncü bölümde, ilk iki bölümdeki kuramsal bilgilerin test edilmesi amacıyla bir arastırma gerçeklestirilmistir. Bu baglamda T. C. Ziraat Bankası A. S., T. Vakıflar Bankası T. A. O., T. s Bankası A. S., Yapı Kredi Bankası A. S., Türkiye Finans Katılım Bankası A. S., Oyakbank A. S., Denizbank A. S., Kuveyt Türk Katılım Bankası A. S., Akbank T. A. S., Finansbank A. S., Halk Bank A. S., T. Garanti Bankası A. S. ve Sekerbank T. A. S. bankalarının Sivas ve ilçelerindeki gerçeklestirilen anketlerin degerlendirilmesine yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The intelligence has been widely evaluated for hundred of years. First, IQ tests were developed to measure the intelligence level. But, researches performed in recent years showed that different forms of intelligence exist. Emotional intelligence is the most popular one, which defines the life as a whole image and it conserves feelings as it does logic as well. While cognitive intelligence is more persistent than emotional intelligence, emotional intelligence is also prove to develop with learning in modern acknowledge mental economy, the firms need to human power with developed emotional intelligence for competition. Skills provided by emotional intelligence play an important role in carrier and life success of the people. If the success results from team work and good relations, technical equipment is not enough to catch the desired success level in a business. Different business fields require different levels of emotional intelligence. Emotional intelligence can not be replaced with ability, acknowledge or business skills. Some jobs require a way of relation depends on understanding the psychological status of other person while some jobs require the ability of personal motivation and self disciplinization. Manager and leaders are the people who represent there firms in the community. These people have an advantage of having emotional intelligence because they have massive relations to community and they have responsibilities for employers. A leader who tries to understand the feelings of others can easily know his employee?s needs and make constructive feed backs. When emotional intelligence is moved to business, it may be noticed as a social skill including self description, personal stability and motivation. This present study is consisted of three parts. In the first part, emotion intelligence were evaluated. The development of emotional intelligence term, forms of emotional intelligence and disorder of emotional intelligence were investigated in details. In the second part, the term of emotional intelligence in business life, interaction between IQ and EQ for success and the secret of improvement of emotional intelligence were evaluated. In addition institutional emotional intelligence and emotional intelligence of leaders were examined. In the third part, an investigation was performed in aim to test the theoretic knowledge in the first and second parts. With this purpose, the questionnaires administered in T.C. Ziraat Bank A. S., T. Vakıflar Bank T. O. A., T. Is Bank A.S., Yapı Kredi Bank A. S., Türkiye Finans Katılım Bank A. S., Oyakbank A. S., Denizbank A. S., Kuveyt Türk Katılım Bank A. S., Akbank T. A. S., Finansbank A.S., Halk Bank A. S., T. Garanti Bank A. S. and Sekerbank T. A. S.were evaluated.