Yetişkin kadınların meme kanserine yönelik bilgi düzeyleri ve risk algılamaları ile kendi kendine meme muayenesi eğitiminin değerlendirilmesi
Women's knowledge level, risk perception level and susceptability of preventive action for breast cancer, and evaluation of breast self examination education
- Tez No: 110518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZANA URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Education and Training, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada kadınların kişisel sağlık bilgileri, meme kanseri riskini algılama, meme kanseri ile koruyucu sağlık davranışına yönelik bilgi ve uygulama düzeylerinin saptanması ve kadınlar arasından seçilen bir gruba uygulanan“Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM)”eğitiminin etkililiği araştırılmıştır. Betimsel ve deneysel olarak planlanan ve uygulanan çalışmaya, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü'nde 2001-2002 Eğitim- öğretim yılında açılan değişik kurslardaki kursiyerlerden 20 yaş üzerindeki 213 kadın katılmıştır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen bu grup içinden KKMM Eğitim Programına katılan 56 gönüllü kadın deney grubunu, eğitim programına katılmayan, öntest sonucuna göre deney grubu ile aynı bilgi düzeyinde olan 56 kadın kontrol grubunu oluşturmuştur. Katılımcıların sosyo-demografik ve kişisel sağlık bilgileri, meme kanseri riskini algılama düzeyi, meme kanseri bilgisi ve meme kanserinde koruyucu sağlık davranışı bilgisi ve uygulama durumunu incelemek üzere, veri toplamak amacıyla“Meme Sağlığı Konusunda Koruyucu Sağlık Davranışları Anketi”ve“KKMM Bilgi Formu”araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve örnekleme uygulanmıştır. Deney grubuna“KKMM Eğitim Programı”verildikten beş hafta sonra, deney ve kontrol grubuna“KKMM Bilgi Formu”tekrar uygulanmıştır. Yapılan istatistik! değerlendirmede, kadınların meme kanserine yönelik koruyucu sağlık davranışında bulunma durumları ile meme kanseri riskini algılama düzeyi ve demografik değişkenler (yaş, öğrenim, meslek, gelir, sosyal güvence, medeni durum, çocuk sayısı) arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. KKMM eğitim programının ön ve son test ölçümleri için“KKMM Bilgi Formu”kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları arasında“KKMM Bilgi Formu”öntest puan ortalamaları açısından bir farklılık bulunmazken, deney grubunun öntest ve sontest puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu da KKMM eğitim programının etkililiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study has been designed for determining women's knowledge level, risk perception level and susceptability of preventive action for breast cancer, and effectiveness of Breast Self Examination (BSE) education. For this aim, we selected 213 women over 20 by random sampling from attendants of a local public education center in Istanbul. The women were applied a pre-test on Preventive Action for Breast Cancer and BSE. Then we educated 56 volumteer women for BSE, leaving the remaining 56 as a control group. An after-test followed five weeks later.“Preventive Action Questionnaire for Breast Cancer”and“BSE Knowledge Form”were applied on survey. We found that women's knowledge, risk perception and susceptability of preventive action for breast cancer are all related with risk perception for breast cancer and with demographic parameters as age, education level, job, income, social assurance status, marital status and parity. While it has been found no difference between educated and control groups in regard to pre-test results, there was a significant difference between pre-test and after-test results of educated group. This results have shown effectiveness of Breast Self Examination Education Programme. We concluded that a women education on breast cancer and BSE would enhance their knowledge and susceptability of preventive action for breast cancer.