Türk tiyatrosunda 1960-1970 yılları arasında toplumsal beğeni
The Social preference for the period of 1960-1970 of Turkish theatre
  1. Tez No: 110556
  2. Yazar: CENGİZ TORAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK TİYATROSU*NDA 1960-1970 YILLARI ARASINDA TOPLUMSAL BEĞENİ Cengiz TORAMAN Tiyatro Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2002 Danışman: Doç.Dr.Feridun Akyürek Bugün Türk Tiyatrosu yerinde sayan, kimi zaman gerileyen bir görünüm çizmektedir. Bu sorunu aşmanın yolu, tiyatroyu oluşturan öğelerin araştırılıp incelenmesi, bulguların yorumlanması ve geniş çevrelerde tartışılma olanağı bulmasından geçmektedir. Tiyatronun en önemli öğelerinden biri seyircidir. Bu anlamıyla, seyirci yargısı bilinmeksizin yapılan kuramsal ve uygulamalı etkinliklerin bir yanı eksik olacaktır. Türk Tiyatrosu'nun“altın çağı”olarak nitelenen 1960-1970 yılları arasındaki toplumsal beğeni, bu dönem içinde oynanan oyunların içinden seçilecek kimi oyunların yapısal incelemeleri ile ortaya çıkarılmıştır. 1960-1970 yılları arasında toplumsal beğeninin yöneldiği unsurlar şunlardır; organik değil ama eklemli yapısı olan; helezonik değil, dairesel yapısı olan, iki boyutlu, yalın, söz hünerlerine dayalı ve toplumun temel sorunlarına eğilen oyunlar bu döneme damgasını vurmuştur. İletişim olanaklarının gelişmesi sonucu hızla değişen toplumsal yapının, farklı dönemlerde farklı özellikler göstermesi olasıdır. Bu anlamda diğer dönemlere ilişkin yapılacak bu türden araştırmalar, yazara, yönetmene, oyuncuya, seyirciye, tasarımcıya, kısacası tiyatroyu oluşturan tüm öğelere, yeni çalışmaların önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Nowadays, Turkish Theatre can not only achive any progress but regress as well. The way to pass over this problem is, to study and investigate the component which is the part of the theatre, to interret of the invention and to have possibility to discuss them whit a lot of people. The most important component of the theatre is viewer. In this respect, one part of thetheoretical and practical activites which are effected by ignoring the opinion of viewer. The social preference for the period of 1960-1970, which is called“Golden Age”of Turkish Theatre, is found out by exemining the structure of the random choosed play which was performed during the period. The components to which the social preferences for the period of 1960-1970 head towards are; plays with having not organic and spiral but mosaic and circular structure, having two diemention, siple, having skil of expresssion and principal social problems. It is possible that the social structure which changes rapidly shows different characteristic for different period as a result of the progress of communication possibilities in this connection the author, the director, the actor and actress, viewer, planner in other word all individual of theatre will have change for new study by having this kind of search for the different period.