Ekonomik krizlerin bankacılık sistemine etkileri (Türkiye örneği)
The Effects of economic cries to the banking system (Turkey example)
  1. Tez No: 110557
  2. Yazar: GÜLŞEN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ EKONOMİK KRİZLERİN BANKACILIK SEKTÖRÜNE ETKİLERİ (TÜRKİYE ÖRNEĞİ) Gülsen TOPAL İktisat (İktisadi Gelişme ve Uluslar arası İktisat) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2001 Danışman: Prof. Dr. Nüvit Oktay Çalışma, ekonomik krizlerin bankacılık sistemine etkileri üzerinedir. Bu konunun seçilmesindeki amaç, dünyada 1980'lerden sonra liberalleşme ile birlikte özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşanan ekonomik krizlerin bankacılık sistemine olan olumsuz etkilerini göstermektir. Çalışmada, yaşanan ekonomik krizlerin nedenleri ele alınmıştır. Ekonomik krizlerin bankacılık sistemine etkileri anlatılmış, gelişmekte olan ülkelerin deneyimlerine sınırlı olarak yer verilmiştir. Türkiye'de yaşanan ekonomik krizler ve bankacılık sistemine etkilerinin incelenmesi son on yıllık dönemle sınırlandırılmıştır. Birinci bölümde, bankaların yeniden yapılandırılması gereğini ortaya çıkaran ekonomik krizlerden bahsedilmiştir. Brezilya, Arjantin, Şili ve Meksika'da uygulanan benzer nitelikteki programlar ile bu ülkelerin deneyimlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizlerin nedenleri ve uygulanan ekonomik programlar gözden geçirilmiştir. Üçüncü bölümde, Türk bankacılık sistemi ve yeniden yapılandırılması gereğini ortaya çıkaran gelişmelerle, yeniden yapılandırma programı uygulama süreci detaylı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE EFFECTS OF ECONOMIC CRIES TO THE BANKING SYSTEM (TURKEY EXAMPLE) Gülsen TOPAL Department of Economics Anadolu University, The institute of Social Sciences, October 2001 Adviser: Prof. Dr. Nüvit Oktay This research is about the effects of economics crises on the banking system. The mainaim of handling this subject is to show negative effects of economic crises, which are seen in developing countries through the liberalization after 1980's in the world, on the banking system. In this research the reasons of the economic cries that many countries underwent has been dealt with in detail. In this rearch, the effects of banking systems of economic crises has been explained and little attention has been paid to the experiences of developing countries that are seen in economic crises field. The research of the experiences in the field of economic crises which are seen in Turkey and their effects on the banking system has been limited to 10 year's period. In chapter one, the economic crises which lead to the necessity of restructuring of the banks has been mentioned. The experiences of the countries which have been seen in economic crises, such as Mexico, Şili, Arjantin and Brazil and their similar schedules that have been applied in these countries, have been stated. In chapter two, the reasons of the economic crises seen in Turkey and applying economic programmes have been reviewed. In chapter three, Turkish banking system the progresses leading to the necessity of the restructuring and finally the process of the applying of the restructuring programmes have been mentioned in detail.