Sanat eğitiminde ifade aracı olarak kolajın yeri
Doing collage as visual experssion means
- Tez No: 110555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN EDEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SANAT EĞİTİMİNDE GÖRSEL İFADE ARACI OLARAK KOLAJIN YERİ Deniz GÜNEŞ Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Yard. Doç. Şemsettin EDEER Her çağ, kendi yaşam biçimine göre sanatı yorumlamış ve keşfetmiş buna bağlı olarak da tarihsel süreç içinde sanat devamlı değişikliğe uğrayarak gelişmiştir. Sanat tarihinde yansıtmacılıktan, yaratıcılığa geçiş aşamalarında değişen sanat anlayışının bir ürünü olan, yeni ve özgün bir anlatım dili oluşturan“kolaj”' bu açıdan sanatın gelişiminde bir dönüm noktası olmuştur. Araştırmanın ilk aşamasında, endüstri çağının getirdiği değişimin ve geçmişi sorgulama arayışlarının ilk olarak ifade bulduğu“kolaj”sanatının kendi dönemi içinde irdelenmesi ve kolajın plastik sanatlar üzerindeki etkisine değinilmiştir. Bu bağlamda, teknolojinin, sanatın biçimi ve işlevi üzerindeki belirleyici rolünü araştırmak amaçlanmıştır. İkinci aşamada ise bu tekniğin günümüz sanat eğitimi bağlamında ilköğretim düzeyinde ele alınarak, sanat eğitiminin uygulama alanı olan resim-iş derslerinde, görsel ifadeyi ve içeriği zenginleştirici bir araç. olarak nasıl kullanıldığı, eğitsel değeri, bu tekniğin uygulanış biçimini ve verimini etkileyen olumlu ve olumsuz etkenler (bireysel farklılıklar, farklı yaş grupları, çevre, mekan vb.) ele alınarak değerlendirilmiştir. Araştırmada bilgilerin analizinde“belgesel tarama”yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Doing Collage as Visual Experssion Means Deniz GÜNEŞ Fine Arts Training Department Anadolu University Education Institute, October 2001 Advisor : Asistant Associote Professor Şemseddin EDEER Art has had an identical structure with the personalities of artists in the environment and in the time periods which covers it. Art in itself has always developed by variations.“Collage”has been a turning point which is a new explicit and free manner as an end product or a result of variations about art concept from imitations to cathersism and creativity and towards other turning points. At first, in the research, the collage art is explained in the sense of interrogations and the discussions in its own time and the causes of the collage on plastic arts in the manner of searches in the past and the variations of the industrial age. Second part includes the knowledge about the used ways of the technique called collage in connection to the experimental art educational field drawing and hand-work classes as a mean which makes it valuable and explains how it is clone. Observational Technique and Literature Investigationt have been used in the research. Consequently, the assertions“art education which changes accurding to social progress”and“art products are created as the results of conciousful life style”should especially be inculcated in the mind of children and adultary. In this perspective“collage art”will be an effective mean which includes visual treasure, free explanatory manner to understand and to make the world more valuable.