Yeni teknolojilerin Türk bankacılığının yönetim ve organizasyon yapısına etkileri
Effects of new technologies on the management and organization structure of the Turkish banking system
  1. Tez No: 110558
  2. Yazar: BARIŞ BARAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAN ÖZ-ALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ YENİ TEKNOLOJİLERİN TÜRK BANKACILIĞININ YÖNETİM VE ORGANİZASYON YAPISINA ETKİLERİ Barış BARAZ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2001 Danışman: Prof. Dr. Şan ÖZ-ALP Son yıllarda Türk bankacılığını etkileyen çevre koşullarında önemli değişmeler yaşanmıştır. Bu koşullardan biri olan teknolojideki her ilerleme bankacılık sektöründeki mevcut hizmetlerin sunuş şeklini değiştirmiş ve bankalara internet bankacılığı gibi yeni hizmetler sunma fırsatı yaratmıştır. İnternet bankacılığı, wap, palm, kiosk gibi yeni teknolojiler hizmet maliyetlerini düşürme ve yönetime sunulan bilginin düzeyinin geliştirme gibi birçok getirinin yanı sıra bilgi güvenliği gibi bazı sorunlara da yol açmaktadır. Her işletmede olduğu gibi bankalarda da başarılı sonuçlar alınabilmesi iyi bir yönetim ve organizasyon yapısıyla mümkündür. Dolayısıyla bankalarda yeni teknolojilerin kullanımı, banka yönetim ve organizasyonunun yeniden yapılanmasını gündeme getirmiştir. Bu yüzden ülke ekonomisinde çok önemli bir yer tutan bankaların yönetsel karar verme süreci, insan kaynaklan politikası, organizasyon yapısı ve iletişim sürecinin yeni teknolojilerden nasıl etkilendiğini belirlemek günümüzde önemli bir araştırma konusudur. Yeni teknolojilerin Türk bankacılığının yönetimini ve organizasyon yapısını nasıl etkilediğini belirlemek için önce literatür taranmış, ardından betimsel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada, bir görüşme formu hazırlanarak, yeni teknolojileri uygulayan bankaların yöneticileriyle görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular yeni teknolojilerin Türk bankacılık sektörünü etkilediğini, banka yönetiminde bazı üstünlük ve sorunlar yarattığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EFFECTS OF NEW TECHNOLOGIES ON THE MANAGEMENT AND ORGANIZATION STRUCTURE OF THE TURKISH BANKING SYSTEM Barış BARAZ Business Administration Dept. Anadolu University Institute of Social Sciences, November 2001 Advisor: Prof. Dr. Şan ÖZ-ALP Turkish banking sector has been experiencing crucial changes due to the alterations in the environmental conditions in the recent years. Technological improvement, which is one of these environmental conditions, has changed the form of the services provided by the banks and created the possibility of offering new services, such as internet banking. These new technologies such as internet banking, wap, palm, kiosk etc. has resulted in the cost reduction of the banking services and improved the quality of the information used in the decision making process. However, these technologies has also caused various problems, such as information security. As in all organizations, to achieve effective results depends only on effective management and organization structure. Moreover the use of new technologies have necessitated the adoption of new administrative and organizational structures. The effects of the new technologies in the management decision making process, organization structure, human resources policy, communication process need to be researched in the form of a detailed study. For this reason, the effects of the new technologies on the banking sector can be regarded as an important research topic. In this study, literature has been analysed to determine the impact of the new technologies on the Turkish banking sector. A descriptive research has been conducted to observe the actual case on the banks of the sector. For the field research, a semi- constructred questionnaire used in the meetings with the managers of the banks. According to findings, the use of new technologies has affected the Turkish banking system considerably and resulted some positive and negative consequences.