Toplumumuzda tam protez kullanan veya kullanacak olan bireylerde bulunabilecek kök artıkları, gömülü dişler ve diğer patolojilerin araştırılması
  1. Tez No: 11057
  2. Yazar: CANDAN SEMRA LÜLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NURİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, 206 dişsiz hastanın klinik ve radyografi k olarak incelenmesini amaçlamıştır. Çalışmanın bir hedefi, Protez Hijyen Indexi (PHI) aracılığıyla, dişsiz bireylerin oral hijyen durumlarını saptamaktı. Klinik olarak, oral hijyen eksikliğinin yol açtığı protez stomatitilerinin prevalansı % 20.5 olarak bulundu. Çalışmada, incelenen hastaların yaklaşık yarısı {% 42.2), bir veya daha fazla pozitif radyografik bulgulara sahipti. En yaygın pozitif bulgu, % 39.8 oranındaki kök artıklarıydı. Çalışmada bulunan patolojik durumların yüksek insidansı, tam protez yapımı öncesi bütün dişsiz hastaların radyografik incelemesinin gerekliliğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This study involved a clinical and radiographic survey of 206 edentulous patients. The one of the purposes of this study was to determine the oral hygiene of edentulous mouths by using Prothesis Hygiene Index. The prevalence of denture stomatitis was found % 20.5. Almost half of the patients examined for this study (% 42.2) demonstrated one or more positive radiographic findings. The most widespread positive finding was the 39.8 per cent incidence of retained roots. Analysis of the high incidence of the pathological conditions found in this study stresses the necessity of radiographic examination of the jaws of all edentulous patients prior to construction of complete dentures.