Dişsiz hastaların protetik tedavisinde oklüzal düzlem eğimi değerinin sefalometrik analiz yöntemiyle belirlenmesi
  1. Tez No: 48999
  2. Yazar: PINAR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN TURFANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda, tam dişsizlik vakalarının protetik tedavisinde, kaybolan oklüzyon düzlemi eğiminin, kafatasında yeri değişmeyen kemik referans noktalarıyla ilişkisini sefalometrik röntgen analiziyle belirlemenin daha kesin ve doğru olacağı öne sürülmektedir. Araştırmamızda PoNANS açısı ile oklüzal açı arasındaki ilişki, 170 dişli vakada araştırılarak, PoNANS açısı bilinen tam dişsiz bir vakanın kaybolan oklüzal açısının değerini belirlemeye yarayan bir“oklüzal açı tahmin denklemi”geliştirilmeye çalışılmıştır. Monteith'in (52) bu konuda önerdiği metoddan gidilerek ilk aşamada, 1 70 dişli deneğin sefelometrik filmlerinden PoNANS ve oklüzal açıların değerleri bulunmuş, oklüzal açı değerlerinin ortalaması, diğer toplumlarda bulunan ortalama değerlerle karşılaştırılmıştır. Dişli deneklerde bulunan değerlerin istatistiksel olarak regresyon analiziyle, PoNANS açısı bilinen her dişsiz vakanın oklüzal açısını hesaplamakta kullanılabilecek, toplumumuza uygun bir“ oklüzal açı tahmin denklemi ”elde edilmiştir.“ Oklüzal açı tahmin denkleminden ”elde edilen kişisel oklüzal açı değerleri uygulanarak yapılmış 30 protez ve oklüzal düzlem açılan rutin yöntemlerle saptanmış 50 protezde bu denklemin uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
84 9. SUMMARY To remedy the problem of reconstituting the lost natural occlusion in total prosthetic restoration as accurately as possible, cephalometric analysis of stable cranial reference points has been advocated. The present work aims to verify the accuracy and applicability to the Turkish People of previously published methods. The correlation between PoNANS and occlusal plane angles was investigated in 170 dentulous subjects and an equation representing this correlation was obtained. Thus for a total edentulous patient with a known PoNANS angle, it is possible to preview the occlusal angle by substituting these values in the equation. Following exactly the method proposed by Montdth{52), lateral cephalometric radiographics were obtained from 170 dentulous subjects, PoNANS and occlusal plane angles were computed and comparisons were made to previous published data on other populations. The data obtained was subjected to regression analysis and the formula to find the“ideal ”occlusal plane angle of an edentulous subject with a known PoNANS angle was customized to accomodate the Turkish People.