0-12 aylık bebeklerin anne sütü ile beslenmesine etki eden faktörler
The Effectivennes of mother to breastfeeding
  1. Tez No: 110577
  2. Yazar: M. MÜJGAN YÜCESOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
X ÖZET Bu araştırmada -12 aylık bebeklerin anne sütü ile beslenmesinde etkili olan faktörler incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni anne sütü ve emzirme süresidir. Bağımsız değişkenleri ise annenin eğitim düzeyi, yaşı, çalışması ve alt sosyo-kültürel faktörlerdir. Araştırmanın evreni, Konya ilinde oturan 0-12 ay bebekleri olan annelerden oluşmaktadır. Veriler annelerle görüşme yapılarak elde edilmiş, frekans ve yüzdelerden yararlanılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY The aim of this study was determine the effectiveness of mother to prefer breastfeeding from birth to twelve month infect. In this study, two dependent variables (breastfeeding and length of breastfeeding) and four independent variables (mother's educational level, age, occupational status, and the life of social-cultural environmental) were employed. Population of research contained mothers of birth to 12 month baby in the city of Konya. In order to gather data, researcher interviewed to subjects. After collection of data relationship of independent and dependent variables were exemined. \