Annenin beslenme ile ilgili tutumu ve anne- bebek bağlanmasının 0-6 ay arası bebek beslenmesi üzerine etkileri
The effects of maternal attitudes toward nutrition and mother-infant bonding on infant feeding between 0-6 months
  1. Tez No: 957100
  2. Yazar: BERNA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ORHON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
1. ÖZET Amaç: Anne sütü, özellikle yaşamın ilk altı ayında, bebeklerin tüm besin ihtiyaçlarını karşılayan benzersiz ve ideal bir beslenme kaynağıdır. Bu nedenle, anne sütüne erişimi engelleyen ya da sınırlayan faktörlerin ortadan kaldırılması, bebeklerin sağlıklı büyüme ve gelişiminin desteklenmesi açısından kritik bir öneme sahiptir. Çalışmamızın amacı, Sosyal Pediatri Bilim Dalı Polikliniği'nde izlenen 0-6 ay arasındaki bebeklerin beslenme özelliklerini incelemek, bu özelliklere etki eden sosyodemografik etmenleri belirlemek, annenin beslenme ile ilgili tutum ve davranışlarının ve anne-bebek arasındaki bağlanma durumunun bebeklerin beslenmesi üzerine etkilerini tespit etmektir. Bu çalışmadan elde edilecek sonuçlarla, bebek beslenmesi konusunda annenin tutum ve davranışlarının saptanması, olası hataların ve eksikliklerin giderilmesi için çözüm yollarının araştırılması ikincil amaçlardır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Mart 2024 - Kasım 2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Sosyal Pediatri Polikliniği'nde izlenen, 0-6 ay arasında term doğmuş ve sağlıklı 381 bebek ile anneleri dahil edilmiştir. Anne-bebek çiftleri Sosyal Pediatri Bilim Dalı Aile Görüşme Odasına alınarak, öncelikle bilgilendirilmiş gönüllü olur formu (Ek-1) doldurulmuştur. Ardından, anneler tarafından sosyodemografik bilgi ve beslenme anketi (Ek-2), Bebek Beslenme Tutum Ölçeği (Ek-3) ve Maternal Bağlanma Ölçeği (Ek-4) doldurulmuştur. Verilerin istatistiksel analizi SPSS version 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Objective: Breast milk is a unique and ideal source of nutrition that meets all the nutritional needs of infants, especially during the first six months of life. Therefore, eliminating or minimizing factors that hinder or limit access to breast milk is critically important for supporting healthy growth and development in infants. The aim of our study is to examine the nutritional characteristics of infants aged 0–6 months who are followed in the Social Pediatrics Department Outpatient Clinic, to identify the sociodemographic factors affecting these characteristics, and to determine the impact of maternal attitudes and behaviors related to infant feeding, as well as the mother-infant bonding status, on infant nutrition. The secondary objectives of this study are to identify maternal attitudes and behaviors regarding infant feeding and to explore possible solutions for addressing potential errors and deficiencies in order to improve infant nutrition. Material and Method: This study included 381 healthy, term infants aged 0–6 months and their mothers, who were followed between March 2024 and November 2024 at the Department of Pediatrics, Division of Social Pediatrics, Ankara University Faculty of Medicine. Mother-infant pairs were admitted to the Family Interview Room of the Social Pediatrics Division, where an informed consent form (Appendix 1) was first completed. Subsequently, the mothers completed a sociodemographic and nutrition questionnaire (Appendix 2), the Infant Feeding Attitude Scale (Appendix 3), and the Maternal Attachment Scale (Appendix 4). Statistical analysis of the data was performed using SPSS version 22.0. A p-value of