Doktor annelerin emzirme davranışına ve süresine etki eden faktörler
Factors effecting behaviour and duration of breastfeeding of physician mothers
  1. Tez No: 481051
  2. Yazar: GAMZE ERSEN
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Anne sütü yaşamın ilk 6 ayında tek başına, daha sonra ek besinlerle desteklenerek bebeklerin tüm besinsel ihtiyaçlarını karşılamasının yanında, fiziksel, bilişsel, psikolojik ve ekonomik birçok yönden en yararlı beslenme şeklidir. Topluma hizmet sunan hekimlerin öncelikle kendi iş/özel hayat dengesinin sağlanması gerektiği ve davranışlarının toplum üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Çalışmamızın amacı anne sütü konusunda topluma yol gösterici olan tıp doktoru annelerin emzirme davranışını ve emzirmeyi sürdürme durumlarını incelemek, emzirmeyi hedeflenen süreden daha önce bırakanlarda bu duruma neden olan etkenleri belirlemek ve bu konuda uygulanabilecek çözümlere ışık tutmaktır. Bu çalışma internet ortamında bulunan ve değişmekle beraber 11.632 üyesi bulunan“Doktor Anneler”isimli grubun üyelerine 2 tanesi açık uçlu olmak üzere 30 sorusu bulunan bir anket uygulanarak yapıldı. Araştırmaya 12-60 ay arası çocuğu olan gönüllü katılımcılar kabul edildi. 3 aylık bir süre planlandı fakat hedeflenen 265 katılımcı sayısına 3 saatte ulaşıldı ve 1 haftada 615 sayısına ulaşılarak anket kapatıldı. Veriler SPSS 20,0 programı ile analiz edildi. Katılımcıların yaş ortalamaları 33,89 idi. En yüksek katılımcı sayısı Aile Hekimliği branşından idi(%17,1). Emzirmeyi bırakmış olan anneler (421) çocuklarını ortalama 22,14 ay emzirmeyi planlamışlar, ortalama 15,87 ay toplamda ve ortalama 4,69 ay sadece anne sütü ile beslemişlerdi.
Özet (Çeviri)
Beside its supplying babies' nutritional needs in their first 6 months totally and later by support of additional nutrients, breast milk is the most beneficial type of nourishment in terms of physical, cognitive, psychological, and economic factors. It is undeniable that physicians who serves society/community should primarily balance their work and private lives due to effectiveness of their behaviors on the society. The purpose of this study is to investigate breastfeeding behaviors and maintenance of breastfeeding of physician mothers, who also serve as a guide for society about breastfeeding, and to detect factors of quitting breastfeeding before targeted time in relevant cases, and to enlighten/provide solutions for preventing early quitting of breastfeeding. This study is conducted with the members of social network group“Doktor Anneler”(“Physician Mothers”) which has unstable 11.632 members, through a survey containing 30 items 2 of which are open-ended. Volunteer participants who have children between 12 to 60 months old are accepted to the study. Data is planned to be collected in 3 months. However, the objected number of participants 265 is reached in 3 hours, and in a week survey is ended by reaching 615 participants. Data is analyzed by the SPSS 20.0 Program, and 2 open-ended questions are analyzed by qualitative methods. The mean of participants age is 33.89. The highest number of attendance is from Family Medicine (17,1%). The physician mothers who quitted breastfeeding (n=421) had planned to breastfeed their children for average 22.14 months, they continued breastfeeding for 15,87 months (average), with a mean of 4.69 months of nourishment solely of breastmilk.