Bilişsel öğrenim biçemleri ve öğrenci-merkezli bir yabancı dil öğretim modeli önerisi
Cognitive learning styles and a suggested learner-centred foreign language learning model
- Tez No: 110603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
vııı ÖZET Yirmi birinci yüzyılda, pedagoglar, metedologlar ve dilbilimciler, etkili ve verimli öğrenmenin-öğretmenin yollarını araştırmakta, bireyleri, biyolojik, sosyolojik, psikolojik ve fizyolojik olarak inceleyerek, onların daha kısa sûrede, daha etkili öğrenmeleri için çabalamaktadırlar. Bunları yaparken, bilim adamları, klasik öğrenme-öğretme biçemlerini tamamen reddetmeyip, ortaya attıkları yeni öğrenme-öğretme stratejileriyle kaynaştırarak öğrenmenin daha etkili olacağına inanmaktadırlar. Bu araştırmada, 10-12 yaş öğrencilerine, daha esnek ve çoklu seçenekler sunan, sınıf çalışmalarında daha etkili olmalarını sağlayacak, farklı öğrenme özelliklerini ihtiva eden ve bilişsel öğrenme biçemlerinin bazı temel öğelerini gözden geçirip, geleneksel ve modern yabancı dil öğretim modelleri üzerindeki tercihlerim tespit ederek çok yönlü bir yabancı dil öğretim modeli önerilmiştir. Araştırmanın evreni, 1999-2000 öğretim yılında Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı farklı sosyal grupları temsil eden Hazım Uluşahin İlköğretim Okulu, M. Şükriye Sert İlköğretim Okulu, Ayşegül Nesrin İlköğretim Okulu, Mümtaz Koru İlköğretim Okulu, Barbaros İlköğretim Okulu, 19 Mayıs İlköğretim Okulu, Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, Alaaddin İlköğretim Okulu ve İbrahim Yapıcı İlköğretim Okulu'na devam eden öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, söz konusu okulların 4. ve 5. sınıflarına devam eden toplam 1200 öğrenciden oluşmaktadır. Sınıfların şube sayılan birden fazla olduğu için şube seçiminde tesadüfi küme örnekleme yoluna gidilmiştir. Çocukların bilişsel öğrenim biçemleri, bu araştırma için yeniden düzenlenmiş olan“Briggs-Myers Tip Göstergesi (B.M.T.G.)”ölçeğiyle ölçülmüştür. Çocukların yabancı dil öğrenmeyle ilgili tercihleri, bu araştırma için geliştirilen“Yabancı Dil Öğrenme Metodu Tercih Ölçeği (YÖMTÖ)”ile ölçülmüştür. B.MT.G. Ölçeği kullanılarak, örneklemdeki öğrencilerin, genel ve cinsiyetlerine göre, yüzdelik ve frekans dağılımları, tablolar halinde gösterilmiştir. 16 öğrenim biçemini temsil eden öğrencilere, 2 öğrenci-merkezli ve 2 de öğretmen- merkezli toplam 4 yabancı dil öğretim metodunu içeren 28 soruluk bir anketIX uygulanmıştır. Elde edilen verilerin, 16 öğrenim biçemine göre, aritmetik ortalamaları ve yüzdelikleri alınarak, çapraz tablolama aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, maddeler halinde aşağıya özetlenmiştir Araştırmanın % 63 'ünü oluşturan 5 öğrenim tipinin (ÇUDY, ÇUDA, ÇUÜA, SUDA, ÇSDA) ortak özellikleri ele alındığında, bu öğrencilerin geleneksel bir aile ortamından gelerek, geleneksel aile yaşantılarının özelliklerini öğrenim biçemleriyle kaynaştırarak, bunları öğrenme ortamlarına yansıttıktan kanısına varılmıştır. S öğrenim biçemini kapsayan öğrencilerin cinsiyetlerine göre toplam ağırlıkları ele alındığında, kız ve erkek öğrencilerin öğrenim biçemlerinde kayda değer bir farklılık bulunamamıştır. Kız ve Erkek öğrenciler, doğuştan ya da sonradan kazandıkları özelliklerim, eğitim ortamında kaynaştırıp öğrenim biçemine dönüştürmede yaklaşık olarak eşit gözükmektedirler. Araştırmanın % 37'sini oluşturan 11 öğrenim tipinin (ÇUÜY, ŞUDY, ÇSDY, ÇSÜY, ŞSÜA, ŞUÜA, ŞSDA, ÇSÜA, ŞSDY, ŞUÜY, ŞSÜY) demokratik bir aile yapısından geldikleri tespit edilmiştir. Bu öğrenim tipleri, ailelerinden edindikleri özellikleri okula taşıyarak, öğrenim biçemleriyle kaynaştırarak, bu özelliklerini eğitim ortamına yansıttıkları kanısına varılmıştır. 11 öğrenim biçemini kapsayan öğrencilerin cinsiyetlerine göre toplam ağırlıkları ele alındığında, erkek öğrencilerin, kız öğrencilere nazaran, demokratik aile yapılarının özelliklerim eğitim ortamına yansıtma ve öğrenim biçemine dönüştürmede, sosyal rollerinde daha baskın oldukları sonucuna varılmıştır. Araştırmaya katılan 16 öğrenim tipi, Dilbilgisi-Çeviri Yöntemiyle ilgili yabancı dil öğretim tekniklerinden % 57'sini“Oldukça Önemli,”% 43 'ünü“Önemli”bulmuşlardır. Araştırmaya katılan 16 öğrenim tipi, Kulak-Dil Alışkanlığı Yöntemiyle ilgili yabancı dil öğretim tekniklerinden % 57'sini“Oldukça Önemli,”% 29'unu“Önemli,”%14'ünü“Önemi Az”bulmuşlardır. Araştırmaya katılan 16 öğrenim tipi, İletişimci Yaklaşım Yöntemiyle ilgili yabancı dil öğretim tekniklerinden % 43'ünü“Oldukça Önemli,”% 43'ünü“Önemli,”%14'ünü ise“Önemi Az”bulmuşlardır.Araştırmaya katılan 16 öğrenim tipi, Doğal Yaklaşım Yöntemiyle ilgili yabancı dil öğretim tekniklerinden % 42'sini“Oldukça Önemli,”% 58'ini“Önemli”bulmuşlardır. Sonuç olarak, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda, yabancı dil öğretim yöntemleriyle ilgili“Oldukça Önemli”teknikler, Seçmeci bir yabancı dil öğretim modeli düzenlemek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY In the twenty-first century, methodolgists, linguists, and pedagogs have all been seeking effective ways of teaching and learning, and they have been making an effort to examine learner's psychological, sociological, physicological, and biological status in order for them to learn more effectively in shorter time. By fulfilling this, scientists have not rejected the Classical teaching-learning styles totally, but they have believed that learning would be more effective by the new teaching-learning strategies they put forward. The aim of this research is to suggest a eclective foreign language teaching model which serves various chices and includes different learning styles making the learners, 10-12 years old, more effective, by examining some basic elements of cognitive learning styles, and determining their preferences on traditional and modern foreign language teaching models. The population of the study is composed of the students from different social stratum, who are attending Hazım Uluşahin Primary School, M. Şükriye Sert Primary School, Ayşegül Nesrin Primary School, Mümtaz Koru Primary School, Barbaros Primary School, 19 Mayıs Primary School, Mareşal Mustafa Kemal Primary School, Alaaddin Primary School, İbrahim Yapıcı Primary School, all of which are related to the Administration National Education Directory in Konya during 1999 - 2000 academic year. The sample is composed of 1200 students who are attending to the 4* and 5th grades in the above schools. While choosing the sections of the classes, coincidental group examplification is applied since the number of the class sections are more than one. The cognitive learning styles of children is measured by“Briggs-Myers Type Indicator”. The foreign language learning preferences of children is measured by“Foreign language Learning Method Preference Criterion”developed for this study. It is revealed that the sample model have 16 different learning styles in terms of their general and gender (sex) status. Percentile and frequency distribution of the students from 16 different learning styles with respect to their general andXI 1 gender status are shown in tables. A twenty eight questioned questionnaire including 4 teacher-centred and student-centred foreign language teaching methods is applied to the learners from 16 cognitive learning styles. The data were evaluated according to 16 different cognitive learning styles by percentile and mean score through the cross-tabulation procedure. The data acquired from this study are summarized below in order : When the common charecteristics of 5 learning styles (ÇUDY, CUD A, ÇUÜA, SUDA, ÇSDA) which are composed of 63 percent of the research are handled, it is concluded that the students come from traditional family structure. It is inferred that the learning types mentioned above, integrate traditional family life style with their own learning styles, and reflect their learning atmosphere. When the total weight of 5 learning styles of learners were handled according to their sex status, there was no considerable difference between learning styles of male and female. Males and females are approximately equal to integrate their nature and nurture pecularities, and to transform these in educational atmosphere. When the common charecteristics of 1 1 learning styles (ÇUÜY, ŞUDY, ÇSDY, ÇSÜY, ŞSÜA, ŞUÜA, ŞSDA, ÇSÜA, ŞSDY, ŞUÜY, ŞSÜY) which are composed of 37 percent of the research were handled, it was understood that the students came from democratic family structure. It is inferred that the learning types in question, integrate the pecularities of democratic life style they acquired from their families with their own learning styles, and reflect their learning atmosphere. When the total weight of 1 1 learning styles of the learners is handled according to their gender, it is revealed that males, when compared to female, are more dominant in their social roles to integrate their pecularities of democratic family structures with their own learning styles, and to reflect their learning atmosphere. 16 learning types participating in the research found 57 percent of foreign language teaching techniques related to Grammar-Translation Method“Quite important'' and 43 percent of them 'Important.”Xlll 16 learning types participating in the research found 57 percent of foreign language teaching techniques related to Audio-Lingual Method“Quite important,”29 percent of them“Important”, and 14 percent of them“Little important.”16 learning types participating in the research found 43 percent of foreign language teaching techniques related to Communicative Approach“Quite important,”43 percent of them“Important”, and 14 percent of them“Little important.”16 learning types participating in the research found 42 percent of foreign language teaching techniques related to Natural Approach“Quite important,”and 72 percent of them“Important.”As a result, in line with the learning preferences,“Quite important”techniques of foreign language teaching methods are choosen to design an Eclectic foreign language teaching model.