Kitle iletişim araçlarının bireyin politik tercihleri üzerindeki etkisi
The influence of the means of mass communication on the political choice of individuals
  1. Tez No: 110607
  2. Yazar: KÜBRA KÜÇÜKŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİMMET HÜLÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
20. yüzyılın en dikkat çekici teknolojik gelişmelerinden biri olan kitle iletişimi, ekonomik sosyal ve siyasal gelişmenin, değişmenin kriteri olarak gösterilmektedir. Kurumsal ve örgütsel nitelikleriyle başlıbaşına etkileyici bir güç olan kitle iletişim araçları bireyi hem fert olarak, hem de içinde bulunduğu sosyal çevresiyle birlikte etkileyebilmektedir. Siyasi tercih ve oy verme davranışı bireylerin siyasal sistem karşısında tutum ve davranışlarının belirlenmesine yardımcı olan bir faaliyet biçimidir. Kitle iletişim araçlarının seçmen tercihi üzerinde etkilerini araştıran literatüre bakıldığında sosyolojik, psikolojik ve rasyonel teori olmak üzere üç tür yaklaşımla açıklık getirilmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu çalışmada yukarıdaki teoriler doğrultusunda, ideolojik, gelenekli ve bireyci - rasyonel olmak üzere üç seçmen tipi geliştirilmiş parti karşıtı: bir kesimin varlığı da dikkate alınarak, belirlenen hipotezlerin sınanması için Konya Kent merkezinde saha araştırması yapılmıştır. Saha araştırmasının bulgularına göre; kitle iletişim araçlarının bireyin politik tercihi üzerinde direkt etkisi olabildiği gibi, haber alma, bilgilenme, siyasi propagandalarda en fazla takip edilen iletişim faktörleri olmaları nedeniyle de bireyin siyasi tercih sürecinde etkili oldukları araştırmayla ortaya konmuş, hipotezler doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today mass communication is considered as a important indicator of economic, social and political development. Being an independent power with its institutional and organizational features, the means of mass communication has influences both over individuals and his/her environment. Political choice and voting behavior are important issues determining the attitudes of individuals toward the political system. A look at the literature about the research on the influences of the means of mass communication over individuals, it is seen that three types of approaches are developed. These are sociological, psychological and rational choice theories. In this study, considering the theories mentioned, three types of electors are developed: ideological, traditionalist and individualistic-rational. Besides these types, those persons who are contrary to any party are also taken into consideration. In order to test hypotheses, the data is gathered in Konya center through the application of a questionnaire. The findings show that the means of mass communication has a direct influence over the political choice of individuals. The means of mass communication are the most important source of political matters for the individuals. Individuals decides their political choices through the information and knowledge acquired through the means of mass communication.