Kur'an'da tedricilik
The Graduation in the Qur'an
- Tez No: 110608
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Kur'an'da Tedricilik”isimli tezimiz iki bölüm halinde yüz on iki sahifeden uş m aktadır. Giriş Bölümünde tedricilik konusuyla bağlantılı olarak Kıır'an-ı Kerimin bazı ^elliklerinden bahsedilmiştir. I. bölümde Kur'an-i Kerim' in tedrici olarak nüzulü, vahyin kaynağı, amacı, geliş killeri, Mekkî ve Medenî ayetler ve tedricilik konusuna temel teşkil etmesi açısından ıı ayetlerin özellikleri incelenmiştir. II. bölümde Kur'an'da tedricilik ve nesih konusu ve bu iki konu arasındaki ırklar incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde ahkam ve ibadetle ilgili konularda Kur'an-i erim'in uygulamış olduğu tedrici metot örneklerle incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Our study, named as“Graduation in The Qur'an”, has got two chapters and consists of one hundred and twelve pages. In the Introduction, we have mentioned some features of The Qur'an linked up by the graduation. First Chapter deals with the graduation in sending (al-nuzul) the source of the revelation, its aim, the ways of coming of revelation, Meccan and Medinan verses, and in this context their features as being foundation for the graduation. Second Chapter try to find out the differences between the graduation and abrogation (al- Nash) of the Qur'an, and also presented the gradual method that Qur'an applies to, dealing with the rules (ahkam) and worships ( ibadat) as being given samples.