İnternet bankacılığı ve elektronik ticaret uygulamaları
E-banking and the applications of e-commerce
  1. Tez No: 110628
  2. Yazar: TEVFİK TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu araştırmada ilk olarak elektronik ticaret ve elektronik bankacılık tanımlanmış olup, İnternetin fınansal servisler amacıyla ne derece ve nasıl kullanılabileceği incelenmiş tir. İnternet bankacılığının gelişimi ve farklı açılardan doğabilecek sorunlara işaret edilmiş ve bu sorunlara kavramsal çözümler önerilmiştir. Elektronik Bankacılık ve elektronik para hareketlerinin risk yönetimi bankacılık yö netimi perspektifinden tartışılmıştır. Potansiyel riskler tanımlanmış, incelenmiş ve gruplanmıştır. Risklerin tanımı ve incelenmesi doğrultusunda, risk yönetimi sürecinde bankaların atması gereken başlıca adımları özetlenmiştir. Ayrıca Türkiye'deki çeşitli bankaların İnternet bankacılığı uygulamaları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. İnternet bankacılığı konusunda istekli Türk Bankaları için stratejik bir değerlendirme sunulmuş ve uygun stratejiler önerilmiştir. Konya merkezinde bulunan banka şubelerinde çalışan personelin elektronik bankacı lığa yönelik ilgi ve bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla bir anket çalışmasına da yer veril miştir. Çalışmanın sonucunda Türk Bankalarının bu alanda gelişmeye açık olduğu ve iş lerlik açısından henüz yolun başında bulundukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, first e-commerce and e-banking is defined and how internet can be used by financial services is investigated. Improvements of e-banking and the problems that can be occured, is pointed out and conceptual solutions for these problems are suggested. E-banking and the risk management of e-money movements are discussed in the perspective of bank management. The potential risks are defined, analysed and classified. Through the definition and analysis of risks, the core steps that should be taken by the banks in the phase of risk management is summarised. Moreover, e-banking applications of some banks are analysed and compared. A strategical analysis for the Turkish banks that are interested in e-banking is supplied and proper strategies are suggested. At the end, a questionaire, that has been applied to identify the interest and knowledge level of the bank employees working in the branches of banks in Konya, is attached. The result of the survey showed that the Turkish Banks are open for the development in e-banking and they are at the beginning in terms of functionality.