Elektronik bankacılık ve Türkiye uygulaması
Electronic banking applications in Turkey
- Tez No: 121767
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TUNA TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Elektronik bankacılık; günümüz Türkiye'si bankalarının vizyonunda önemli bir yer tutmaktadır. Bu kavramın uygulanmasıyla, bankalar müşteri ilişkilerinin geliştirilmesi, hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve maliyet tasarrufu sağlanması yolunda önemli bir adım atmış olacaklardır. Bu doğrultuda son yıllarda Türk bankacılık sektörünün büyük bir kısmında“çağrı merkezi”,“internet bankacılığı”konularında önemli uygulamalar ve yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Dünya ticaretinde, önümüzdeki yıllarda daha fazla önem kazanacak olan elektronik ticaret kavramı, bankalarımız tarafından izlenecek ve bu konuda da gerekli yatırımlar yapılarak bu tür ticarete uygun elektronik bankacılık uygulamaları müşterilerin kullanımına sunulacaktır. Bu araştırmada, Türkiye'deki bankaların elektronik ortamda sundukları ürün ve hizmetler değerlendirilerek, Türkiye'deki elektronik bankacılık ürün ve hizmetlerinden müşterilerin yararlanma profilleri çıkartılmış ve elde edilen veriler uluslar arası uygulamalarla karşılaştırılmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Electronic banking is currently an important aspect of bank vision in Turkey as in the whole world. The implication of this concept will provide benefits not only in improving service quality and relations with customers, but also in creating cost savings. Therefore, a great part of Turkish banking sector has recently realized significant investments and implications in“call centers”and“internet banking”subjects. The concept of electronic trading, which will gain more interest in the near future, will also be followed by banks; necessary investments will be done and electronic banking processes that are compatible with electronic trading concept will be put in service for customers. In this study, the usage profiles of Turkish consumers for the products and services of electronic banking have been formed by evaluating the banks of Turkey in electronic medium. Though, the data of the study has been discussed in comparison with national and international implications.