Türkiye'de elektronik bankacılık:İnternet bankacılığı üzerine bir çalışma
Electronic banking in Turkey: A study about the internet banking
  1. Tez No: 210332
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZGE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ekonomide küresellesme ve bilgi teknolojilerindeki gelismenin ticarete yansıması seklinde gerçeklesen elektronik ticaretin bütün dünyaya yayılması, ülkelerin bu değisime ayak uydurma zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Elektronik ticaret uzun zamandır yapılmasına rağmen, internetin yaygınlık kazanması ve bilgi teknolojilerindeki gelismeler ile daha kolay yapılır hale gelmistir. Elektronik ticaretin sağladığı maliyet ve rekabet üstünlüğü avantajlarından faydalanmak isteyen firmalar bu konudaki çalısmalarını hızla sürdürmektedirler. Bankacılık sektörü, bilgi ve iletisim teknolojilerini en yoğun kullanan sektördür. Teknolojinin hızla gelisimi, müsteri isteklerindeki çesitlilik, rekabetin artması ve daralan kar marjları bankaları bireye dönük uygulamalar gelistirmeye itmistir. Bankalar teknolojik gelismeleri biran önce kendi alanlarına yansıtarak, rekabet avantajı sağlamak istemektedirler. Bu çalısmanın amacı, Türkiye'de elektronik ticaretin ilk örneklerini veren bankaların en yeni dağıtım kanallarından biri olan internet bankacılığının kullanılması ve benimsenmesinin altındaki nedenleri arastırmaktır. Bu bağlamda ilk bölümde elektronik ticaret hakkında bilgiler verilmis, ikinci bölümde Türk bankacılık sektöründe elektronik bankacılığın nasıl gelistiği, dağıtım kanallarının neler olduğu, bankalara ve müsterilere sağladığı faydalar açıklanmıstır. Tezin üçüncü bölümünde ise elektronik bankacılık dağıtım kanallarından biri olan internet bankacılığına yönelik bir uygulama yapılmıstır. Çalısmada internet bankacılığının kullanılması ve benimsenmesini hangi faktörlerin etkilediği sorusuna cevap aranırken, veri toplama asamasında anket yöntemi kullanılmıstır. Anketlerin analizinde SPSS programından yararlanılmıs, analize 200 adet anket dahil edilmistir. Çalısma sonucunda internet bankacılığının kullanılması ve benimsenmesini etkileyen en önemli faktörlerin kullanım kolaylığı, uygunluk ve etkinlik olduğu ortaya çıkmıstır. ?nternet bankacılığını kullananlar zaman tasarrufu sağlaması, mekan kısıtı olmaması, 24 saat ulasılabilir olması sebebiyle internet bankacılığını benimsemektedir. ?nternet bankacılığını kullanmayanların ise, güvenli bulmadıkları ve internet bankacılığı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıkmıstır. Çalısmadaki en önemli bulgulardan biri hem internet bankacılığını kullananların hem de kullanmayanların güvenlik kaygılarının olmasıdır. Bu anlamda çalısmanın, bankalara internet bankacılığı uygulamaları hakkında üzerinde durmaları gereken konularda ısık tutabileceği düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Electronic Commerce that become after globalization on the economics and reflection of the progressing on the information technologies to commerce is spreading all around of the world recently and in unison it is getting a necessarity to work with it for the countries. Despite of making e-commerce for long years after using internet in common and progressing on the information Technologies make it easier than before. The companies that wants to benefit advantages to state of the being preferred on competition and costs began to work about it fastly. Banking industry, the most user of information and communication Technologies in working area. The fast progressing on the technology, variation of the customer?s demand, increasing of the competition decreasing of the profit magrin is pushed the banks to process new personel administrations. The banks want to get competetion advantages with transfer these technology developments in their area as soon as possible. The aim of tis study, to research under reasons for using and adoption on the internet banking that one of the latest delivery line of the banks. For this context, we gave some information about e-commerce in the first part, in the second part we explaned to progress electronic banking in the Turkish Banking Industry, delivery lines which in use and benefits that is providing to the banks and customers. However, in the third part of this study was made an administration intended for internet banking that is one of the delivery lines of the electronic banking. When we were looking for an answer of the question that factors which effect of the adoption internet banking was utilized the method of the questionnare on the stage of the collecting data. Analizing of the questionnare was getting some benefits of the SPSS programme, it was including 200 questionnare forms. At the end of this study, is seen the most important factors for using and adoption of internet banking is usage facility, suitibality and efficiency. The reasons of the adoption to internet banking are providing time economy, removing limits of the place, being accessible for 24 hours. ?t come up to reason that the people who is unuser of the internet banking; unbelieve of the secure and unknown enough information about it. ?t is the most important result of this study all users and unusers of the internet banking have concern of the security. ?n this meaning of the study, it is getting a lihgt of the subject that should be deleberatied about internet banking administrations.