Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze çağdaş Türk resminde sanat-siyaset ilişkileri
From foundation of Turkish Republic to today contemporary Turkish painting art-politics relations
  1. Tez No: 110654
  2. Yazar: MUTLUHAN TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışma Cumhuriyet'in kuruluşundan 2000'li yıllara kadar geçen süre zarfında Çağdaş Türk resminin gelişim aşamalarını, ve bu gelişim süreci içerisinde de siyasetle olan ilişkilerini araştırmaya yönelik olarak yapılmıştır. Ayrıca, konunun daha iyi anlaşılması açısından Cumhuriyet'ten önceki Türk resminin gelişim aşamaları da araştırılmış ve konular arasında bir kopukluğun olmamasına özen gösterilmiştir. Bu çalışmada, tek partili dönemde Devlet ve Halkevlerinin organizesi ile gerçekleştirilen yurt sergileri, ve çok partili dönemde Devlet destekli resim sergileri incelenmiştir. Bu bağlamda sanatçıların Devlet tarafından yönlendirilmeleri araştırılmış, hükümet politikalarında, resmi ideolojiyi yansıtmadaki önemi göz önüne alınarak sanatın nedenli önemli olduğu vurgulanmaya çalışılmıştır. 1980'den sonra ise sanatçı-siyasetçi arasındaki ilişkiler incelenmiş ve bu arada spekülatif üslup arayışlarına da değinilmiştir. Ayrıca Devlet' in sanatı ve sanatçıyı koruma ve teşvik etme amacı ile çıkardığı kanunlarda incelenerek, günümüz Türkiyesi'nde de devam eden belki bir nebze de gerekli olduğu savunulabilen sanat/sanatçı-siyaset ilişkilerine açıklık ve anlaşılırlık kazandırılmaya gayret gösterilmiştir. Çalışmanın geneli itibarı ile Çağdaş Türk resminin, siyasi ilişkilerden nedenli etkilendiği ve bu ilişkilerin Türk resmine ne türlü katkılarda bulunduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is made to research the contemporary Turkish Picture's development ranks from foundation of Republic to 2000's and it's relation with politics in this period. For understanding subject clearly and not to make off between subjects, the development ranks of Turkish Picture before Republic is also researched. In this study, the country exhibitions which are organized by Goverment and Folkhouses in single-party period and the picture exhibitions which are supported by Goverment in multi-party period are researched. In this sense, the orientation of artists by goverment is researched and in goverment politics, the art's importance is attempted to stressed by considering importance of reflecting the official ideology. After 1980, the relations between artists and politicians are researched and also speculative style looking fors are touched. Moreover, the laws which were made to protect and encourage the art and artists are investigated and attempted to give clearance to the relations in today's Turkey going on and may be defendable betwen artists and politicions. At the whole of study, the effection and contribution of politic relations to the contemporary Turkish picture is researched.