Üniversite öğrencilerinin tifo portörlüğü bakımından taranması
- Tez No: 11075
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
- 27 - DZET Salmonella grubu bakterilerin neden olduğu portörlük, ülkemizin önemli sağlık sorunlarından birini oluşturmaktadır. Salmonella portörlük araştırmalarında kullanılan çeşitli metodlar arasında yer alan bakteriyolojik incelemenin zor ve külfetli olduğu bir gerçektir. Bu nedenle, bugün bütün dünyada serolojik yöntem sık olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencile rinden temin edilen 107 adet, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencile rinden temin edilen 73 adet ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğren cilerinden temin edilen 20 adet almak üzere toplam 200 adet serumda agglu- tinasyon yöntemiyle Vi antikoru araştırıldı. % 1 pozitif, % 99 oranında negatif sonuç elde edildi. Kinik olarak öntanı konulan 20 serum örneğin ait Vi agglutinasyon titreleri % 10 pozitif, % 90 oranında negatif olarak tespit edildi. 20 se rumda yapılan Gruber-Widal agglutinasyon sonucunda % 45 pozitif, % 55 nega tif sonuç elde edildi. 20 serumda yapılan Salmonella typhi H agglutinasyo- nu titreleri ise % 100 pozitif olarak bulundu. Vi agglutinasyonu pozitif olan iki bireyin dışkı örneklerinde birer hafta ara ile yapılan kültürlerden Salmonella typhi izole edilmedi.
Özet (Çeviri)
- 28 - SUMMARY The typhoid carriers are Qne of the ma jar public health problems. In areas of typhoid endernicity, screening for chronic typhoid carriers by serological means is of practical importance since bacteriological screening is expensive and logistically difficult to perform. In our study typhoid carriers were detected by serological method. Totally 2GQ sera are used which were collected from the undergraduates of Ankara, Hacettepe and Gazi Universities 1 % of these sera agglutinated the Citrobacter ballerup strain containing the Vi antigen in a titer of 1/20 or above. But in the faeces of individuals whose sera agglutinated the Citro bacter ballerup strain, Salmonella typhi could not be isolated. The agglutinin titers Df the sera obtained from 2D individuals were determined far the D and H antigens of Salmonella typhi. The percenta ges of the sera which showed an agglutination against H and 0 antigens respectively were as follows; 1DTJ % and k5 %.