Üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeyleri ve bazı değişkenlerin uyum düzeylerine etkisi
- Tez No: 7659
- Danışmanlar: DR. GONCA KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin yalnız lık düzeylerinin kişisel, sosyal ve genel uyum düzeyle rine etkisi incelenmiştir. Ayrıca, anabilim dallarının, sınıf düzeylerinin, cinsiyetin öğrencilerin kişisel, sosyal, genel uyum ve yalnızlık düzeylerine etkisi araştı rı Imıştı r. Araştırmanın örneklem grubunu Hacettepe üniversi tesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitimde Psikolojik Hiz metler, Eğitimde Program Geliştirme, Eğitimde ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dallarının birinci ve dördüncü sınıflarında öğrenim gören 90'ı kız, 106'sı erkek olmak üzere toplam 196 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“UÇLA Yal nızlık Ölçeği”ile“Hacettepe Kişilik Envanteri”kulla- m lmıştır. Araştırma verilerinin analizi aşamasında, bağım sız değişkenlere giren grupların kişisel, sosyal ve ge nel uyum ile yalnızlık puanları ortalamaları, standart sapmaları ve n sayıları bulunmuş, grupların ortalamaları arasındaki farkların önem denetimleri, bağımsız örneklem grupları için kullanılan“t”testi ile yapılmıştır. Araştı rma bulguları ; öğrencilerin yalnızlık düze yi yükseldikçe kişisel, sosyal ve genel uyum düzeyleri nin düştüklerini ortaya koymuştur. Ayrıca birinci sınıf Eğitimde Psikolojik Hizmetler, Eğitimde Program Geliş tirme ve Eğitimde ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalla-VI n öğrencileri kişisel uyum düzeyleri, bakımından birbir leriyle; farklı anabil im dallarının dördüncü sınıf öğrencileri sosyal uyum düzeyleri, genel uyum düzeyleri bakımından birbirleriyle, birinci ve dördüncü sınıf öğrencileri kişisel, sosyal, genel uyum düzeyleri ve yalnızlık düzeyleri bakımından birbirleriyle, kız ve erkek öğrenciler kişisel, sosyal, genel uyum ve yalnızlık düzeyleri bakımından birbirleriyle karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Birinci sınıf öğrencilerinin sosyal uyum, genel uyum ve yalnızlık düzeyleri bakımından birbirlerinden farklı olduğu görülmüş ve bu farkın Eğitimde Program Geliştirme Anabil im Dalı öğrencileri lehine olduğu sap tanmıştır. Dördüncü sınıf öğrencilerinin ise birbirle rinden kişisel uyum ve yalnızlık düzeyleri bakımından farklı olduğu görülmüş ve bu farkın kişisel uyum düzeyi bakımından Eğitimde Psikolojik Hizmetler, yalnızlık dü zeyi bakımından da Eğitimde Program Geliştirme Anabil im Dalı öğrencileri lehine olduğu ortaya konmuştur. Anabi- lim Dallarına göre yapılan karşılaştırmada bulgular, öğrencilerin kişisel uyum, sosyal uyum, genel uyum ve yalnızlık düzeylerinin Eğitimde Program Geliştirme Anabilim Dalı lehine olduğunu göstermiştir. Araştırma sonundaki önerilerde, aile eğitiminin ve eğitim kurumlarındaki psikolojik danışma ve rehberlik örgütlerinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this research,. the effect of university students' loneliness levels on their personal, social and general adjustment levels have been explored. Addi tionally the effect of the students' class levels, departments and sexes on their personal, social., general adjustment levels have been investigated. The sample group of research includes 90 female and 106 male students from the. first and fourth grades of Psychological Counseling and Guidance, Curriculum Development in Education, Measurement and Evaluation in Education Departments at Hacettepe University. In order to measure loneliness level“UCLA Loneliness Scale”is used. The data for the students ad justment level is obtained through“Hacettepe Persona lity Inventory”. First of all; the means and standart deviations of personal, social, general adjustment and loneliness scores are determined, t-test method for the independent sample groups is used in order to determine the sig nificance of means differences. The results of the study are as follows, when the students' loneliness levels increase their personal, so cial and general adjustment levels decrease. There isn't any significant difference between the personal adjust ment levels of students studying in the first grades; between the social and general adjustment levels of stu-VIII dents studying in the fourth grades; between the personal, social, general adjustment and loneliness levels of students in first and fourth grades, between the personal, social, general and loneliness levels of female and male students. The results indicate that the first grade students' social, general and loneliness levels are different from each other and this difference is in Curriculum Development In Education Department's favour. It is also seen that the fourth grade students' personal adjustment and loneliness levels are different from each other. This difference is in Psychological Counseling and Guidance Department's favour for personal adjustment and in Curriculum Development In Education Department's favour for loneliness. After comparing the students' loneliness levels, adjustment levels according to their departments (without considering the class levels), it is found that all these are in Curriculum Development In Education Department's favour. At the end of the research, some proposals which emphasize the importance of family education and Psycological Counseling and Guidance Services in schools have been given.