The Term structure of interest rates and empirical modeling of the Turkish term structure
Faiz oranlarının vade yapısı ve Türkiye'deki vade yapısının ampirik modellemesi
  1. Tez No: 110796
  2. Yazar: EMRE YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK SALTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ill ÖZET Bu tez faiz oranlarının vade yapısını teorik ve ampirik perspektiflerden incelemektedir. Faiz oranlarının vade yapısı üzerine alternatif teorilerin kapsamlı bir tartışmasından sonra bu modellerle ilgili ampirik bulgular sunulmuştur. Ampirik bölümde faiz oranlarının vade yapısının yatay kesit verisi (cross sectional data) kullanılarak tahmini analiz edilmiştir. Türkiye" deki vade yapısı 1994-2002 dönemi için üç farklı yöntemle aylık İMKB Tahvil ve Bono piyasası verileri kullanılarak tahmin edilmiştir. Karşılaştırılan yöntemleri McCulloch (1971.1975a) kübik spline, Chambers et al (1984) üssel polinom ve Nelson ve Siegel (1987) modelleridir. Model performansı birçok farklı kriter gözetilerek Bliss (1997) tarafından geliştirilen metodolojiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre üssel polinom yönteminin örneklem içi performansı - özellikle uzun vadeler için - diğerlerinden belirgin bir biçimde üstündür. Stopaj kesintilerinin önemli bir fiyatlama faktörü oluşu da diğer bir bulgudur. Fiyatlama hatalarının zaman içerisinde bağımlı oluşu ve metodlar arasındaki kesişim. Temel Varlık Fiyatlama Teorisinin ima ettiği doğrusal fiyatlama kuralından sapma ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis focuses on the term structure phenomenon from both theoretical and empirical perspectives. A comprehensive discussion of the alternative theories of the term structure is followed by the evidence regarding the empirical relevance of these models. In the empirical section, cross sectional estimation of the term structure is analyzed. The Turkish term structure is estimated for the period 1994-2002 with using monthly Treasury market data and three different models. Namely. McCulloch (1971,1975a) cubic spline. Chambers et al (1984) exponential polynomial and Nelson and Siegel (1987) models are considered. Model performance is compared on various metrics following the methodology developed by Bliss (1997). It is found that the in-sample performance of the Chambers et al (1984) model is notably superior to the other two methods, especially on the longer-end of the T-bill term structure. The effect of taxes is found to be a significant pricing factor. Further, we show that fitted price errors are persistent over time and coincident across methods. This can be evaluated as evidence of deviation from the simple linear bond pricing rule postulated by the Fundamental Theorem of Asset Pricing.