Köpeklerin deneysel campylobacteriosisinde klinik, hematolojik ve patolojik değişiklikler
Clinical, haematological and pathological findings in experimental campylobacter infection of dogs
  1. Tez No: 11080
  2. Yazar: ŞEYDA DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÜNSÜREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
75 7. ÖZET Çeşitli özellikteki köpek gruplarında C. jejuni ve C. coli ile deneysel enfeksiyon oluşturmak için çalışmalar yapıl dı ve oluşan hastalığın klinik ve laboratuvar incelemeleri ya pıldı. Enfektif suşlar elde etmek amacıyla 23 adet ishalli ve kontrol amacıyla 23 ishalsiz köpekten alınan rektal örnekler Campylobacter ' ler yönünden incelendi. İshalli köpeklerin %56.5' inden, ishalsiz olanların %21.7'sinden Campylobacter türleri izole edildi. Deneysel enfeksiyon çalışmaları, 11 gruptaki 53 kö pek üzerinde gerçekleştirildi. Köpek orijinli C. jejuni ve C. coli suşları 7 gruptaki 41 köpeğe oral yolla inoküle edildi. Her iki susun yüksek dozları (10 CFU) bir aylık köpeklerde ishal oluşturdu. Deneysel enfeksiyon oluşturulan 12 vakada, ishal, dışkıda kan ve beden ısısında artış belirlendi. Bu is halli köpeklerin eritrosit ve lökosit sayılarında ve serum üre düzeylerinde artış saptandı. Deneysel enfeksiyonun 16. gününde ishalli köpeklerin serum antikor titreleri 1:640 'a kadar yükseldi. Deneysel hastalık histolojik olarak akut kata ral enteritis ile karekterize oldu. Kloramf enikol uygulama sından sonra hastalığın klinik belirtileri ortadan kalktı. C.jejuni'nin düşük dozları 1 aylık köpekleri etkile medi. Aynı C. jejuni susu 3 aylık ve 1 yaşından büyük köpek lerde ishal oluşturmadı. Köpeklerin siklof osf amit ile immun- supresyonunun deneysel enfeksiyon üzerine etkisi olmadı. C. jejuni ile intravenöz yolla inoküle edilen 4 kö pek inokülasyondan 12-16 saat sonra öldü. Aynı suş ile peri ton içi yolla enfekte edilen 4 köpeğin dışkılarında yumuşama görüldü.
Özet (Çeviri)
76 8. SUMMARY Clinical, Haematological and Pathological Findings in Experimental Campylobacter Infection of Dogs This study was coducted to produce Campylobacter infection in conventional dogs and to describe the changes associated with the infection. To obtain challange strains, faecal samples from 23 dogs with naturally occuring diarrhoea and samples from 23 control dogs were cultured for Campylo bacter species. In the diarrhoeic group 13 dogs (56.5 %) were positive for Campylobacter sp., in the control group 5 dogs ( 21.7 %) were positive for Campylobacter species. The experimental infection studies were performed on 53 dogs within 11 groups. C. jejuni and C.coli of canine origin were inoculated orally into 41 dogs of seven groups. 10 Both strains in high doses (10 CFU) produced diarrhoea xn month old puppies. The most prominant clinical findings in twelve experimentally occuring cases were diarrhoea which was often haemorrhagic and raised rectal temperature. An increase were determined in white and red blood cell counts and serum levels of urea in diarrheic puppies, by 16 days of inoculation, serum antibody titers had risen up to 1:640. Histologically the disease was characterized as acute catarrhal enteritis. Clinical signs of disease disappeared after chloramphenicol treatment. Low doses of C. jejuni did not affect one month old77 puppies. C. jejuni strain didi not produce diarrhoea in three months old and older dogs. Immunosuppression of dogs with cyclophosphamide had no effect on the production of diarrhoea by C. jejuni. Four dogs inoculated intravenously with C. jejuni died within 12-16 hours post-inoculation. Soft faeces was passed by four dogs infected intraperitoneally by C. jejuni.