Köpeklerin karaciğer toksikasyonlarında akut faz proteinleri (haptoglobin, serüloplazmin ve fibrinojen) ve lipid peroksidasyonun (malondialdehit ve redükte glutatyon) tanısal önemi
Diagnostic importance of acute phase proteins (haptoglobin, ceruloplasmin and fibrinogen) and lipid peroxidation (malondialdehyde and reducte glutathione) in dogs with liver toxications
- Tez No: 99147
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAKUP AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ı-oz Bu çalışmada; köpeklerin deneysel karaciğer toksikasyonunda, akut faz proteinleri ve lipid peroksidasyonun tanı ve prognozdaki önemi araştınldı. Çalışmanın materyalini 20 adet sağlıklı melez köpek oluşturdu. Köpekler 10'arlı iki gruba ayrıldı. Gruplardan biri akut diğeri ise kronik toksikasyon oluşturmak amacıyla kullanıldı. Akut gruba tek doz 1.5 ml/kg, kronik gruba 5 ay süreyle (haftada iki kez) 0.5 ml/kg karbontetraklorürün zeytin yağı süspansiyonu (1:1) 12 saatlik açlığı takiben orogastrik sondayla verildi. Çalışmada, deneme öncesi 2 gün, akut grupta 6., 12., 24., 48., 72., 96., 120. ve 144. saatlerde ve kronik grupta ise ayda bir kez olmak üzere 5 ay süreyle hematolojik ve biyokimyasal analizler yapıldı. Ayrıca akut toksikasyonda 3. ve 6. günlerde, kronik toksikasyon grubunda ise 3., 4. ve 5. aylarda histopatolojik incelemeler yapıldı. Akut grupta klinik ve hematolojik bulgularda deneme süresince istatistik olarak önemli bir değişiklik gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
3. ABSTRACT In the present study, the importance of acute phase proteins and lipid peroxidation was investigated in diagnosis and prognosis in experimental liver toxication in dogs. Twenty cross-breed dogs were used as material. The dogs were divided into two groups of ten. Dogs in Group 1 were used for acute toxication and dogs in Group 2 for chronic toxication. Carbontetrachloride (CCI4) in olive oil suspension (1:1) were given to the dogs through oro-gastric probe 12 hours after hunger. Dogs in acute group received 1,5 ml/kg CCL4 only once and dogs in chronic group 0,5 ml / kg for five months (twice a week). In mis study, 2 days before toxication, in acute group; 6, 12, 24, 48, 72, 96, 120 and 144th hours after toxication, in chronic group; once a month for five months, haematological and biochemical analysis were made. Liver biopsies with the guide of ultrasonography were also made for histopathological examination on 3rd and 6th days after acute toxication and 3, 4 and 5 months after chronic toxication. Clinical and haematological findings were not significantly different in acute toxication group during experiment.