Sağlıklı ve deneysel miyokard enfarktüsü oluşturulan köpeklerin kalbinde meydana gelen kinetik, yapısal ve fonksiyonel değişikliklerin M-Mode ve iki boyutlu (2-D) ekokardiografi teknikleri ile saptanması
It was determinated by used M-mode and two dimensional (2-D) echocardiography of kinetic, structural and functional changes of the heart in dog with myocardial infarction introduced by experimental and healty
  1. Tez No: 60294
  2. Yazar: UTKU BAKIREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TARIK BİLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
91 6.ÖZET Bu çalışmada, deneysel miyokard enfarktüsü oluşturulan köpeklerde ortaya çıkan ventriküler kinetik, yapısal ve fonksiyonel değişiklikler M-Mode ve 2-D ekokardiografi kullanarak incelendi. 1) Çalışmanın materyalini 16'sı dişi 5'i erkek olmak üzere 1-3 yaş arasında ve 14-32 kg ağırlığında olmak üzere toplam 21 adet sağlıklı melez köpek oluşturmuştur. 2) Tüm köpeklerin farklı koroner arterleri ipek iplikle bağlandı ve aşağıdaki gibi gruplara ayrıldı. (Igrup) A.coronaria sinistranın ramus collateralis distalisi (n =7), (2. grup) A.coronaria dextramn ramus collateralis distalisi (n =7) ve (3.grup) hem A.coronaria sinistranın hem de A.coronaria dextramn namus collateralis distalisleri ipek iplikle bağlandı (n=7). 3) Tüm ekokardiografik muayeneleri damar bağlanmasından önce ve damar bağlanmasını takiben 2., 4., 8. ve 12. saatler ile 7 gün sürecince her gün yapıldı. 4) Birinci gruptaki köpeklerde damar bağlanmasından 2 saat sonra enfarktüslü bölümlerde (LVPW) duvar hareket bozuklukları ve mitral kapak hareketlerinde düzensizlikler gözlendi. Sol ventrikül sistol ve diastol sonu iç çapı, sağ ventrikül sistol ve diastol sonu iç çapı, sol ventrikül çevre ve alanı, sağ ventrikül çevre ve alanı, sağ ventrikül sistolik ve diastolik volümleri ve E-İVS'nin önemli oranda artmasına karşın sol ventrikül kasılma gücü, sağ ventrikül kasılma ve ejeksiyon gücünün önemli oranda azaldığı tesbit edildi ( P < 0.05). 5) İkinci grupta damar bağlanmasında 2 saat sonra enfarktüslü bölümlerde ( İVS) duvar hareket bozuklukları gözlendi. Bu köpeklerde sağ ventrikül sistol ve diastol sonu iç çapı, sağ ventrikül çevre ve alanı, sistolik ve diastolik volümlerinin önemli oranda artmasına rağmen, sağ ventrikül kasılma ve ejeksiyon gücünün önemli oranda azaldığı tesbit edildi (P< 0.05). 6) Üçüncü gruptaki köpeklerde damar bağlanmasında 2 saat sonra enfarktüslü bölümlerde (hem LVPW hem de İVS) duvar hareket bozuklukları ve mitral kapak hareketlerinde düzensizlikler gözlendi. Sol ventrikül sistol ve diastol sonu iç çapı, sol ventrikül sistolik ve diastolik volümleri, sağ ventrikül çevre ve alanı, sağ ventrikül sistolik ve diastolik volümleri ve E-İVS mesafesi önemli oranda artarken, sol ventrikül kasılma gücü, sağ ventrikül kasılma ve ejeksiyon gücünün önemli oranda azaldığı saptandı (P< 0.05). 7) Sonuç olarak, akut miyokard enfarktüslü köpeklerin kalbinde meydana gelen kinetik ve yapısal değişikliklere ilaveten, gerek sol ventrikül ve gerekse sağ ventrikül apikal enfarktüslerinde özellikle sağ ventrikülde, sol-sağ ventrikül apikal enfarktüslerinde ise her iki ventrikülde fonksiyon bozukluğu oluşacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
92 7. SUMMARY In this study, It was examined by used M-Mode and 2-D EchoKG kinetic, structural and functional changes of the ventriculus in dogs with myocardial infarction introduced by experimentally. 1) 21 healty and mixed breed dogs of either gender (16 fameles, 5 males) and varied age ( average age 2 years, between 1-3 years) were used in this study. 2) In all dogs, different coronary artery were ligated by silk thread and following groups were formed: ( I ) The left distalis descending coronary artery was tied (n =7), ( II ) the right distalis descending coronary artery was tied (n =7), (III) The left and right distalis descending coronary artery was tied (n =7). 3) All dogs were examined by EchoKG before the beginning of the study. After the coronary artery were ligated, this process was repeated with 2,4,8,12 hours periods and everyday during seven days. 4) The dogs in group I, after 2 hours from coronary ligation, it was observed that wall motion abnormalites in areas of infarction (LVPW) and the disorders in MV movements. In spite of increase of LV end-systolic and end-diastolic diameter, RV end-systolic and end- diastolic diameter, LV circumference and area, RV circumference and area, RV diastolic and systolic volumes and E-İVS in group I were determined in decrease LV shortening fraction, RV shortening fraction and ejection fraction (P< 0.05). 5) After 2 hours from the ligation, it was observed that wall motion abnormalites in areas of infarction (İVS) in group II.