Tavuklardan izole edilen salmonella etkenlerinin çoklu antibiyotik dirençliliği
Multiple antimicrobial resistant of salmonella species isolated from chickens
- Tez No: 225410
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER M. ESENDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada tavuklardan izole edilen Salmonella etkenlerinin çoklu antibiyotik dirençliliği araştırıldı. Çalışmada, tavuklardan daha önce izole ve identifiye edilmiş 4 adet S.Gallinarum, 4 adet S.Typhimurium, 1 adet S.Enteritidis, 1 adet S.Typhi ve 1 adet S.Pullorum suşu kullanıldı. Suşların saf kültürlerini elde etmek amacıyla Tripticase Soy Broth, koloni morfolojisini görmek ve Gram boyama yapmak amacıyla BPLS Agar, şeker kullanımını görmek amacıyla TSI Agar, Lizin dekarboksilasyonu için LIA, saflıklarını kontrol etmek amacıyla Salmonella lateks test, izolatların antibiyotiklere duyarlılıklarını saptamak amacıyla da, Kirby-Bauer Disk Diffüzyon yöntemi kullanıldı. Bu yöntemde suşlar, Mueller-Hinton Agar'a ekildi37 °C'de 24 saat inkubasyon neticesinde oluşan zon çaplarının değerlendirilmesi sonucunda polimiksin B, basitrasin, penisilin G, metisilin, sülfametoksazol, linkomisin, eritromisin, novobiosin ve vankomisin'e % 100, gentamisin'e % 90,91, furazolidon'a % 27,28 ve enrofloksasin'e % 9,09 oranında dirençli; oksitetrasiklin ve furazolidon'a % 72,72, ampisilin'e % 36,37, tetrasiklin'e % 27,28, enrofloksasin'e % 18,19, amoksisilin/klavulanik asit, gentamisin ve sülfametoksazol/trimetoprim'e % 9,09 oranında orta duyarlı; meropenem'e % 100, amoksisilin/klavulanik asit ve sülfametoksazol/trimetoprim'e % 90,91, tetrasiklin ve enrofloksasin'e % 72,72, ampisilin'e % 63,63 ve oksitetrasiklin'e % 27,28 oranında duyarlı oldukları tespit edildiPlazmid varlığını araştırmak için 42,5 °C'de 50 gün inkubasyona bırakılan suşların antibiyotik disklerinin çevresinde oluşturduğu zon çaplarının değerlendirilmesi sonucunda ise polimiksin B, basitrasin, metisilin, sülfametoksazol, linkomisin, eritromisin, novobiosin ve vankomisin'e % 100, penisilin G'ye % 81,81, gentamisin'e % 54,55, furazolidon'a % 9,09 oranında dirençli; furazolidon'a % 63,63, oksitetrasiklin ve gentamisin'e % 45,45, ampisilin'e % 27,28, enrofloksasin'e % 18,19, tetrasiklin, sülfametoksazol/trimetoprim ve penisilin G'ye %9,09 oranında orta duyarlı; meropenem ve amoksisilin/klavulanik asit'e % 100, sülfametoksazol/trimetoprim ve tetrasiklin'e % 90,91 ve enrofloksasin'e % 81,81, ampisilin'e % 72,72, oksitetrasiklin'e % 54,55, furazolidon'a % 27,28 ve penisilin G'ye % 9,09 oranında duyarlı oldukları tespit edildiSonuç olarak, yüksek ısıda uzun süreli inkubasyon yönteminin plazmid eliminasyonunda iyi netice verdiği ve test edilen 11 Salmonella suşunun bazı antibiyotiklere karşı daha duyarlı hale geldiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the presence of multiple antimicrobial resistance characteristics of Salmonella serotypes isolated from chickens. In the study, previously isolated and identified 4 S. Gallinarum, 4 S. Typhimurium, 1 S .Enteritidis, 1 S. Typi and 1 S. Pullorum strains were used. In order to obtain pure cultures of strains Trypticase Soy Broth, to observe the colony morphology and to perform Gram staining BPLS Agar, to test sugar utilization TSI Agar, to test lysin decarboxylation LIA Agar, and to control purity of strains Salmonella Latex Test were used, respectively. For the determination of antibiotic susceptibilities of the Salmonella serotypes Kirby-Bauer Disc diffusion Method was used. In this method, strains were plated onto Mueller Hinton AgarThe evaluation of the zone diameters at 37°C, following 24-hour incubation period showed that Salmonella strains were resistant to the following antimicrobials with the representative rates; polymyxin B, bacitracin, penicillin G, methicillin, sulphamethoxazole, lincomycin, erithromycin, novobiocin and vankomycin 100%; gentamicin 90.91%, furazolidone 27.28% and enrofloxacin 9.09%. They were found semi-susceptible to oxytetracycline and furazolidone 72.72%, ampicillin 36.37%, tetracycline 27.28%, enrofloxacin 18.19%, amoxycillin/clavulanic acid, gentamicin and sulphametoxazole/trimethoprim 9.09%; and susceptible to meropenem 100%, amoxycillin/clavulanic acid and sulphamethoxazole/trimethoprim 90.91%, tetracycline and enrofloxacin 72.72%, ampicillin 63.63% and oxyitetracycline 27.28When the zone diameters which occurred around the antibiotic discs of the strains at 42.5°C, following 50-days incubation were evaluated in order to find out plasmid existence, it was established that strains were resistant to the following antimicrobials with the representative rates; polymyxin B, bacitracin, methicillin, sulphamethoxazole, lincomycin, erithromycin, novobiocin and vankomycin 100%, penicillin G 81.81%, gentamicin 54.55%, furazolidone 9.09%. They were found semi-susceptible to furazolidone 63.63%, oxytetracycline and gentamicin 45.45%, ampicillin 27.28%, enrofloxacin 18.19%, tetracycline, sulphamethoxazole/trimethoprim and penicillin G 9.09%; and susceptible to meropenem and amoxycillin/clavulanic acid 100%, sulphamethoxazole/trimethoprim and tetracycline 90.91%, enrofloxacin 81.81%, ampicillin 72.72%, oxyitetracycline 54.55%, furazolidone 27.28% and penicillin G 9.In conclusion, it was found that, high temperature treatment gave better results in the elimination of plasmids of 11 Salmonella strains which became more resistant against some antimicrobials.