Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Koleji birinci sınıf öğrencilerinde beta hemolitik streptekok enfeksiyonu prevalens tespit çalışması
- Tez No: 11082
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu araştırma? Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri kolejinde iki birinci sınıftan oluşan 77 kız öğrenci üzerinde uygulanmıştır Labratuvar muayeneleri üç kez tekrarlanmıştır. I. taramada %40, II taramada %33.34, III. taramada %13.34 Beta Hemolitik Streptokok müsbet bulunmuştur. Taramada müsbet bulunan vakalar tedaviye alınmışlardır Evdeki ve okuldaki odalarını, iki ve daha -fasla kişiyle paylaşan Öğrencilerde Beta Hemolitik Streptokok oranı daha yüksek saptanmıştır Boğazında ağrı ve kızarmadan şikayet eden öğrencilerde Beta Hemolitik Streptekok daha yüksek bulunmasına karşılık., öğrencilerin çoğunluğunun boğaz şikayetlerinden sonra kendi liklerinden doktora gitmedikleri, boğaz kültürü yaptırmadık ları vs ilaç kullanmadıkları tespit edilmiştir» Bu şikayetlerin diğer mevsimlere oranla kıs mevsiminde arttığı saptanmıştır., Araştırma süresince hiçbir öğrencide streptekok enfeksi yonundan sonra gelişen akut romatizmal ateş, kardit veya glomerula nefrit' e rastlanmamıştır»
Özet (Çeviri)
SUMMARY this study has been conducted in Ankara University Medical School Nurse Training High-School on a total of 77 girl students studying in two separate first-year classes. Laboratory examinations have been repeated three times» The.first examination revealed 40% positive beta hemolytic streptococcus? the second examination 33.34%and the third one 13*33% in decending order. Those students who were found to be positive have been subject to medical treatment», A higher ratio of beta hemolytic streptococcus has b&en observed in students who have shared their rooms in school and'/ or at home with two or more persons» Although a higher ratio of beta hemolytic streptococcus has been observed in students who complained of a sorethroad or throat irritation, it has bean discoverd that most of these students did not go to see a doctor on their own will, Neither did they get a throat culture, nor they took any medicine, It has also been determined that these kinds of complaints showed an increase in winter compared with other seasons. Another observation has been that none of the students had carditis, glomerula, nephritis or acute rheumatic fever which develops after streptococcus infection.