Romatizmal kalb hastalığı epidemiyolojisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 11084
  2. Yazar: OYA ÇIPLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ÖZYURDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
- 61 - ÖZET: Araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Kardiyoloji Bilim Dalında, 1988 Kasım - 1989 Mayıs ayları arasında kliniğe tedavi amacıyla yatan 74- romatizmal kalb hastasının epidemiyolojik özelliklerini incelemek üzere planlanmış ve yürütülmüştür. Romatizmal kalb hastalığının ka dınlarda, gelir ve eğitim düzeyi düşük ailelerde, kalabalık ve kırsal yerleşim bölgelerinde oturan ailelerde daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Romatizmal kalb hastalıklarının şi kayetleri başladıktan sonra hekime geç başvurdukları, buna bağlı olarak çoğunluğunun 3- ve 4-. fonksiyonel derecede ol duğu hastalığın prognozunun kötüye gittiği ve bunları özel likle kadınların oluşturduğu görüldü. Hastalığın öncelikle tuttuğu kapakçığın mixt kapak lezyonlarından sonra, mitral kapak olduğu tespit edildi. Vakaların önceden geçirilmiş strep tekok enfeksiyonları ile ilişkisi 20 - 30 yıllık bir hikaye gösterdiğinden açık bir şekilde belirlenemedi ve vakalarda ailevi faktör kendini göstermedi. Bu sonuçlara göre, hastalıktan korunmada, çocukluk dönemindeki enfeksiyonlardan korunma ve tedavinin önemi, ki şilerin hastalık semptomları konusunda eğitime, vakaların erken tanısı ve erkenden hastaneye başvurmalarının sağlanması ile hastalığın kötü prognozunun önleneceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
- 62 - SUMMARY: This research was planned and carried out in Ankara university Department of Medicine, îbn-i Sina Hospital, Department of Cardiology between November 1988 and May 1989» in order to examine the epidemiologic qualities of 74- patients with rheumatismal heart diseases who admitted to the clinic for treatment. It was observed that rheumatismal heart diseases were mostly encountered in women, in families with low income and education levels and in families who live in corwded areas or countryside. It was understood that the admission of the patients who suffered from rheumatismal heart diseases to hospitals was late, and consequently, the prognosis of the illness went worse and that this was especially true for women patients it fas determined that the most often seen type was the mixted valve lesions which were followed by mitral -valve lesions in sequence of frequency. Since the effects of previous streptecocus infections on the cases could anly be seen in 20-20 years of time, those effects couldn't be determined clearly and the family factor was not seen. According to these results, the conclusion is that, factors like protection from the disease and from infections during childhood, treatment, education of the people about the symptoms of the disease, early diagnosis and admission to hospital on time are very important in preveting the bad prognosis of the disease.