Farklı irrigasyon solüsyonlarının smear tabakası üzerine etkilerinin in vitro ve in vivo olarak incelenmesi
  1. Tez No: 11085
  2. Yazar: FERUDUN ŞAKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kök kanal preparasyonu sonucu oluşan smear tabakasını elimine etmek amacıyla değişik irrigasyon solüsyonlarının etkinliklerini incelediğimiz araştırmamız in vitro ve in vivo olmak üzere iki bölümde yürütülmüştür. in vitro şartlarda, periodontal, protetik ve ortodontik nedenle çe kilmiş 50 adet çürüksüz tek köklü insan dişinden yararlanıldı. in vivo şart larda ise sabit ortodontik tedavi nedeni ile çekim endikasyonu konmuş 50 adet birinci küçük azı dişinden yararlanıldı. Kök kanal preparasyonları tamamlanan dişler son yıkamada kullanılan solüsyonlar açısından, gerek in vitro, gerekse in vivo şartlarda üç ayrı çalışma grubuna ayrıldı. 1. Grup kontrol grubu olarak tesbit edilerek diş lerin kök kanallarında HpOp ve NaOCİ kullanıldı. 2. Grupda inorganik doku eriticileri olan EDTA ve sitrik asit. 3. Grubumuzda ise inorganik doku eri ticileri olan EDTA ve sitrik asitin ardından organik doku eriticisi NaOCİ kullanıldı. Hazırlanan tüm örnekler SEM'de cepheden ve profilden olmak üzere iki ayrı perspektiften incelendi. Klasik irrigasyon solüsyonları ile hazırlanan kontrol gruplarımızda ne in vitro ne de in vivo şartlarda yüzeye smear tabakası uzakl aştırıl ma mıştır. İnorganik doku eriticileri ise apikal 1/3 bölgeleri hariç diğer bölgelerden yüzeye! smear tabakasını elimine edebilmiştir. Ancak tüm ör neklerde 1/3 apikal bölgelerde debris saptanmıştır. İnorganik doku eriti cileri ve ardından organik doku eriticisi kullandığımız tüm örneklerde83 hem yüzeye smear tabakasının hem de debrisin elimine edildiği tespit edil miştir. Profil incelemelerde ise in vitro şartlarda hazırlanan örneklerin dentin kanallarının büyük bir çoğunluğunda tübüler tıkaçlar gözlenmiştir. Buna karşın in vivo şartlarda hazırlanan örneklerimizin hemen hiçbirinde tübüler tıkaçları oluşmamıştır. Çalışmamızda kullandığımız ırrigasyon so lüsyonlarının hiçbirisi in vitro şartlarda hazırlanan örneklerde tespit edilen tübüler tıkaçları elimine edememiştir.
Özet (Çeviri)
The efficiency of different irrigation solutions in removal of smear layer caused during the root canal preparation was studied both under in vivo and in vitro conditions. In in vitro part of the study, 50 carries free, single rooted teeth which had been extracted for orthodontic, prosthetic and periodontal reasons were used. And 50 teeth which are going to be extracted for orthodontic reasons were used in the in vivo part of the study. After the completion of root canal preparations, both in in vivo groups and in in vitro groups teeth were divided into 3 different groups according to the usage of final irrigation solutions. In group I the prepared root canals of teeth were irrigated with FLO,, and NaOCl. And this group was used as control. In this group only organic tissue solvents were used. In group II the root canals were irrigated with EDTA and citric acid. Only inorganic tissue solvents were used. In group III the canals were firstly irrigated with EDTA or citric acid and then NaOCl has been used. In this group both inorganic tissue solvents and organic tissue solvents were used. All of the specimens were examined under scanning electron microscope from two prespectives.- 85 First the scanning electron microscope was used to look down on to the smear layer. Second the smear layer was looked at from the profile view. Both under in vivo and in vitro conditions, the superficial smear layer could not be eliminated in control groups. Inorganic tissue solvents were able to remove the superficial debris and smear layer from all parts of the roots except the apical thirds. In the groups in which both inorganic tissue solvents and organic tissue solvents were used. Both superficial smear layer and debris could be eliminated from all parts of the root canals. The tubular materials were seen in most of the dentinal canals of specimens which were prepared under in vitro conditions. None of the test solutions used could eliminate the tubular materials,