İç mimarlık-tasarımda aydınlatma; ilke-sistem-tasarım bağıntısı
- Tez No: 110845
- Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN UNANSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma giriş bölümü ve üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın sonunda, sonuç bölümü ile yararlanılan kaynakların, resimlerin, tabloların ve şekillerin listeleri, kısaltmalar ve sözlük yer almaktadır. Bölüm 1 : Bu bölümde aydınlatmanın kaynağı olan ışık tanımlanmaktadır. Işığın ilk olarak kullanılmaya başlamasından günümüzdeki kullanım koşullarına gelene kadar geçirdiği evreleri kapsamaktadır. Fiziksel olarak ışığın tanımı yapılmakta, varolan ışık türleri incelenerek, ışığı nasıl gördüğümüz ve algıladığımız, fiziksel özellikleri, büyüklükleri ve birimleri resimler, grafikler ve tablolarla desteklenerek anlatılmaktadır. Bölüm 2 : Bu bölümde farklı ışık kaynakları, kullanıldıkları armatürler, (aygıtlar) malzemeler ve aydınlatma sistemleri ile yarattıkları etkiler; resimler, grafikler ve tablolarla desteklenerek anlatılmaktadır. Bölüm 3 : Bu bölümde aydınlatmada uygun koşulların sağlanması için gerekli aydınlık düzeylerinin belirlenmesi ve bunun sonucunda; hacim aydınlatmalarında, doğru ışık kaynaklarının saptanmasında uygulanan hesaplamalar yer almaktadır. Genel ve özel alanların aydınlatılması için nelere dikkat edilmesi gerektiği, uygulanmış örnekler yardımıyla açıklanmaktadır. IXSonuç bölümünde; araştırmaya başlanırken tezin amacı doğrultusunda; elde edilen bilgiler sorgulanarak ulaşılan sonuç anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation begins with an introductory section and proceeds in three main chapters. It ends with a conclusion section, a complete list of resources, an index of content, tables, pictures, abbreviations and a glossary. Chapter 1 : In this chapter, light is described as the source of illumination. It encompasses a travel in time, which starts with the first utilization of light and reaches the way it is used today. The chapter further deals with the physics and types of light as well as how we“perceive”and“see”the light. All the theory and applications are described with supporting pictures, graphics and tables. Chapter 2 : This chapter focuses on different light sources, including various fixtures and illumination systems they are used in. Corresponding effects they create, are demonstrated by a variety of graphics, tables and pictures. Chapter 3 Third chapter comprises methodical calculations that are used to select the best light sources to illuminate internal volumes, while sustaining the optimum illumination conditions. Important illumination criteria for general and private purpose spaces are discussed in detail with real case samples. Finally, in the Conclusion section; findings and results are assessed and analyzed with respect to the initial dissertation objectives.