Hızlı gelişme sürecinde işlev değiştirmeye zorlanan yapıların büyük kent modeli içinde irdelenmesi
- Tez No: 110846
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez kapsamı içinde ele alınan araştırmanın konusu hızlı gelişme sürecinde işlev değiştirmeye zorlanan yapıların büyük kent modeli içinde irdelenmesidir. Çalışmanın amaçları kısaca şöyle özetlenebilir:. Yapılardaki işlev değişikliklerinin nedenlerinin saptanması. Saptanan nedenlerin hızlı gelişim sürecinde büyük kent modeli içinde irdelenmesi. Yapılarda işlev değişikliklerinin gerçekleşmesinde dikkat edilmesi gereken konuların belirlenmesi için ön hazırlık çalışması Çalışma birinci bölüm olan giriş bölümü ile birlikte yedi ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde işlev ve çevre kavramları tanımlanıp, çalışmanın amaçları ortaya konmuştur. İkinci bölümde işlev değişiklikleri tek tek ele alınarak açıklanmıştır. İnsan oğlunun doğal çevreyi şekillendirmeye başlayarak ilk değişimleri gerçekleştirmesinden günümüze dek sosyal çevredeki değişimler belirlenmiştir. Kullanıcı tipi ve gereksinimlerindeki değişikliklerin belirlenmesinde ilk çağlarda kullanıcı gereksinimlerinindoğal ihtiyaçlara dayandığı, daha sonra toplumsal yararlanmaya dayandığı, günümüzde de kullanıcı tipinin seçici olduğu sonucuna varılmıştır. Eylemlerdeki değişikliklerde ise geçmişten günümüze yapı eylem lerindeki değişimler ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde yapıların yeniden kullanım gerekçeleri belirtilerek bu gerekçelerin sosyolojik, ekonomik ve teknolojik nedenleri sıralanmıştır. Dördüncü bölümde kentsel kurgunun bir parçası olan yapının işlev değişikliklerinin irdelenmesinde çalışmanın yönünü belirleyen kent kavramı ve kentleşme, örnek olarak seçilen bölgenin durumunu belirlemek açısından Türkiye'deki kentleşme ve İstanbul kenti ele alınarak incelenmiştir. Beşinci bölümde örnek olarak seçilen bölgenin ve o bölgedeki yapıların fiziksel ve sosyolojik durumu şekil ve fotoğraflarla açıklanmıştır. Altıncı bölümde çalışma raporu ve tezin sonuçlan açıklanmaktadır Son bölümde yapılan araştırma, örnek bölgede tek bir yapının işlev değişiminin irdelenmesi ile desteklenmiş ve irdeleme sonuçları açıklanmıştır. Yapının eski durumu, günümüzdeki işlevi, mekansal oluşumu ve fiziksel özellikleri şekil ve fotoğraflarla birlikte ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is a research about the buildings and their altered functions in the process of rapid development and in the setting of a big city model. The objectives of this work can be summarized as:. Determination of the causes of the functional changes in the buildings.. Investigation of these causes in the process of rapid development and in the setting of a big city model. Suggestions for what should be cared for while changing the functions of the buildings This work consists of seven main parts, the first part being the introductory section. In the introduction, the concepts of function and environment are defined. The objectives of this research are revealed. In the second part, the functional changes are discussed one by one. The changes in the social environment, which have begun since man started to shape the nature, are clarified. It is believedthat in the first ages, the type of user and the alterations in his/her requirements depended on natural needs, than on community benefits later on. Currently the user selects what he/she wants. In the third part, the reasons for reusing the buildings and the sociological, economical and technological background of these reasons are explained. in the fourth part, the association between urbanization and the functional alterations in the buildings are investigated. The urbanization in Turkey and the city of İstanbul in particular are taken into consideration. In the fifth part, a region is chosen as an example and the physical and sociological state of the buildings in this region are explained with diagrams and photographs. In the sixth part, the report of the research and its results are explained. Finally the research is supported by the discussion of the alteration in the functions of one building and the results of this discussion are explained. The past condition of the building, its current functions, its enviromental and physical aspects are revealed by the help of diagrams and photographs. IX