Anadolu uygarlıklarında dairesel motifler
  1. Tez No: 110849
  2. Yazar: FİGEN FİSUN EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SALMAN GÖRÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Dairesel motif ve süslemeler, insanoğlunun tarih öncesi kültürlerden tarihsel uygarlıklar dönem ve aşamalarından günümüze dek toplumların inanç, düşünce sistemlerini koşut olarak günümüze dek çeşitli kültür ve sanat dallarında yer aldığı görülür.“Anadolu Uygarlıklarında Dairesel Motifler”başlıklı araştırmamı, konunun genişliği açısından M.Ö 600'den XVI, XVII yüzyıl Osmanlı Sanatındaki örnekler kapsamıyla sınırlı tutmaya çalıştım.Ayrıca Anadolu Uygarlıklarıyla etkileşim ve iletişim açısından Antik Mezopotamya, Mısır, Uzak ve Yakın Doğu Kültür ve Uygarlıklarından kısaca söz etmek, örnekler vermek kaçınılmazdı. Anadolu Uygarlıkları ekseninde ele alınan dairesel motif ve süslemelerin kökenini insanoğlunun ilk tapınma, inanç sembollerini oluşturan“Güneş Kültü”ile ilişkilendirdim. Yapısı gereği biçimi daire olan dairesel pencere, tekerlek, kalkan, tepsi, tabak ve bunun gibi sanat objelerindeki dairesel motifler araştırmamda daha az yer aldı. Üst kültürümüzü ağırlıklı, derinden etkileyen Osmanlı Uygarlığında görülen dairesel motiflere daha çok örneklerle ayrı bir bölümde ele almak gereğini duydum.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Circular motifs and ornaments have been used in many cultures and fields of art from prehistoric cultures and civilizations to today reflecting the dominant philosophies and bliefs of a given time. 1 tried to restrict my research entitled“ Circular Motifs in Anotolian Civilizations”to the period between 600 BC. and 1700 AD. specifically regarding Ottoman Art due to the breadth of this topic.In addition to this it was inevitable to mention and give examples from Mesopotamia, Egypt, Far and Near Eastern Cultures and Civilazations becouse of the mutual influences and comminication with Anatolian Civilizations. I related the origins of circular motifs and ornaments, which were examined within Anatolian Civilization, to the“Sun Cult”which formed the first workship and belief symbols of man.Circular windows, wheels, shields, trays, plotes and other artistic objects were studied briefly in my research becouse of their circular design. In another chapter, I found it necessary to look into the circular motifs seen in Ottoman Civilization, which heavily influenced our social elite.