Ölmeyi istemek
- Tez No: 110850
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET“ Ölmeyi İstemek ”adlı tez çalışması insanoğlunun günümüzde yaşadığı psikolojik sorunları ve yabancılaşma olgusunu irdelemeyi ve tanıklık etmeyi amaçlamaktadır.“ Ölmeyi İstemek ”adlı tez çalışmasının ürünü olan“ Ölmeyi İstemek ”tez filmi, kısa metrajlı filmin tanıdığı özgür çalışma ortamı içerisinde video gerçekliğini - sanal gerçekliği - sorgulamaktadır. Film itici gücününü, psikolojik sorunların gündelik yaşama özgü çatışmaların etkisiyle açığa çıkmasından almakta ve gerçek bir yaşam hikayesinin yanı sıra Paolo Coelho'nun“Veronika Ölmek İstiyor ”romanından esinlenmektedir. İronik bir yapılanma ile oluşturulan filmin öyküsüne doğru bir sinemasal karşılık bulmak amacıyla psikolojik kavramlar incelenmiş ve buradan yola çıkılarak tez filminin anlatım biçimi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the thesis study titled as“Wishing to Die”is to question and to witness the modern people's psychological problems and the sense of“alienation”. The yield of the theis study is the thesis film titled“Wishing to Die”created within the advantages of short film, the freedom of the work environment, and questions the video reality - the virtual reality-. The leading force of the film is based on the psychological problems which is revealed from the conflicts of daily life and influenced from both a real life story and Paolo Coelho's book“Veronika Wishes to Die”In order to find the right cinematographic equivalent of the ironically constructed story of the film, the psychological concepts were examined and the narration style of the thesis film was formed on the results of the study. VII