Manisa ili çekirdeksiz üzüm bağlarında ölükol hastalığı etmeni Phomopsis viticola izolatlarının bakırlı bileşiklere karşı duyarlılıkları üzerinde araştırmalar
Studies of the sensitivity level of dead-arm (Phomopsis viticola) disease against copper compounds on seedless grapes in Manisa province
- Tez No: 610902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Phomopsis viticola, dünyanın bağ yetiştiriciliği yapılan bölgelerinde, asmanın çubuk ve yapraklarında zarara neden olan ölükol hastalığının etmenidir. Son yıllarda üreticiler ölükol hastalığının yönetiminde kullanılan geleneksel bakırlı bileşiklerin etkinliğinde azalma olduğunu bildirmişlerdir. Bu çalışmada P. viticola'nın 29 farklı lokasyona ait izolatları bakır sülfat ve bakır hidroksit duyarlılığı açısından test edilmiştir. P. viticola izolatları Manisa (Turgutlu, Salihli, Alaşehir, Sarıgöl lokasyonlarını kapsayan 50 farklı bağdan 29 izolat elde edilmiştir)'daki Sultani Çekirdeksiz (Vitis vinifera L.) bağ alanlarında hastalık belirtilerinin görüldüğü çubuklardan elde edilmiştir. Etmenin duyarlılığını test edebilmek için miselyal gelişim alanı ölçülmüş ve bu değerlerden EC50 ve MIC değerleri hesaplanmıştır. 29 izolatın minimum engelleyen konsantrasyon (MIC) değerleri bakır sülfat için 1 ile 6 mM, bakır hidroksit için ise 10 ile 20 mM arasında bulunmuştur. İncelenen izolatlarda miselyal gelişimi %50 engelleyen konsantrasyon (EC50) bakır sülfat için ortalama 2.1 mM olarak hesaplanmıştır. Gözlemlenen 29 izolattan elde edilen sonuçlarda 7 izolatta duyarlılık azalışı ve 13 izolatta da duyarlılık saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bakır sülfat bakır hidroksitten daha iyi bir etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cane and leaf blight of grapevines caused by the fungus P.viticola is an important disease in several viticultural regions of the world. In the recent years growers have reported a reduction in efficacy of copper compounds traditionally used to control cane and leaf blight. In this study, 29 isolates of P. viticola were tested for copper sulphate and copper hydrokside. The all isolates of P. viticola were isolated from infected cane (Vitis vinifera L. cv 'Sultana Seedless') obtained from vineyards in Manisa (Turgutlu, Salihli, Alasehir, Sarıgol (50 different locations screened and they were isolated 29 locations )) province. Copper sensitivity testing was done by measuring mycelial area and calculating EC50 and MIC values. Minimum inhibitory concentration (MIC) values for 29 isolates were found to range from 1 to 6 mM for copper sulphate to 10-20 mM for copper hydroxide. The mean of concentrations inhibiting 50% of growth (EC50) values for the studied isolates were 1.1 mM for copper sulphate. Results showed that of 29 isolates screened, 7 isolates were tolerant to copper sulphate and 13 isolates were sensivity to copper sulphate. According to results copper sulphate has shown a beter effect than copper hydroxide.