Bankacılıkta fon yönetimi
Banking fund management
- Tez No: 110983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SELÇUK AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Finansal sistem, gelişmiş bir ekonomide belirli bir kurumların ve pazarların, bir arada ve birbirlerini etkileyen temel bazı işlevleri gerçekleştirmek üzere biraraya gelmeleri ile oluşan sistemdir. Bu sistemin en önemli işlevi; borç alma ve verme işlemlerini kolaylaştırmak ve düzenli bir şekilde işleyişini sağlamaktır. Bankalar halktan topladıkları fonları kredi biçiminde fon ihtiyacı olanlara ödünç vermekte veya menkul kıymetlere yatırmaktadır. Bankaların temelde dört işleve sahip olduğu kabul edilmektedir. Bu işlevler ödünç araçlarının yönetimi, portföy yönetimi, fon transferleri ile likidite ve risk paylaşımının saptanması, ödünçlerin izlenmesi, daha iyi bilgi edinme ve işlem maliyetlerinin azaltılması olarak belirtilebilir. Bankaların topladıkları fonların değerlendirilmesinden en fazla verimi sağlayabilmeleri için kredi, menkul kıymet ve likidite yöntemlerinin bir bütün olarak değerlendirilmesi ve risk yönetimi tekniklerinin de kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Türk finansal piyasalarının son yıllarda önemli ölçüde değişmesi, uluslararası finansal piyasalarla entegrasyon sürecine girmesi, finansal kurum ve varlıkların yönetimini daha karmaşık hale getirmiştir. Dünya da ve Türk ekonomi sisteminde önemli yeri olan bankalar bünyelerinde kaynak ve yükümlülük yönetme konusunda alınan kararları uygulayabilmek için fon yönetimi birimlerini oluşturmuşlardır. Fon yönetimi birimlerinin fonksiyonları; risk yönetimi, aktif-pasif yönetimi, yatırım portföyünün kontrolü, likidite ihtiyacının temini ve kullanımı, kısa ve uzun vadeli yatırım stratejileri geliştirme olarak tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In developed economics, financial system is a system that specific associations and markets come together in order to realize some basic functions that are together and effect each other. The most important function of this system is, facilitating borrowing and landing procedures and making sure that these procedures work systematicly. The banks collect the funds and lend them in the form of credits to the people who need funds or stock and bonds. It is being accepted that the banks have four basic functions. These functions are; managing the lending tools, portfolio managing, uncertaining the fund transfering and liquidity and risk sharing, following the loans, obtaining the knowlage better and reducing the produre cost. The banks, have to appraise credit, stock and bonds and liquidity methods as a whole in order to get efficiency from the funds that were collected. In the last years. Turkish financial markets have changed a lot and entegrated to the financial assosiations and wealths more complecated. The banks, which have important place in the world and Turkish economic system, in order to execute the taken decisions in source and abligation managament, made fund managament departmants in their structures. These are the functions of the fund managament department, risk managament, active-passive management, investment portfolio control, removing the kiquidity necessity and getting it used, improving shank and long form term investment strategies.