Bankacılıkta risk yönetimi
Risk management in banking
- Tez No: 191308
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Turşucu, rem, Bankacılıkta Risk Yönetimi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Yrd.Doç Dr. Orhan Çelik , 209 s.ÖZETBankalar, kaynaklarını fon ihtiyacı olan aktörlere aktararak karmaksimizasyonu hedeflerken, aynı zamanda sürdürülebilir makroekonomikistikrarın sağlanmasında rol oynamaktadır.Finansal piyasaların doğası gereği bankalar faaliyetlerini sürdürürken,çeşitli risklere maruz kalmaktadır. Hazırlanan Çalışmada bankaların maruzkaldıkları söz konusu risk çeşitleri ile bunların ölçüm yöntemleri üzerindedurulmuştur. Bu kapsamda; riskin tanımlanması, ölçülmesi ve yönetilmesininönemi mikro bazda banka ve makro bazda ülke ekonomisi açısındanirdelenmeye çalışılmış, ihtiyaç duyulan Risk Yönetim Teknikleri'nin 1990'larınortasından bu yana Risk Yönetimi çerçevesinde ve piyasaların gelişmişlikdüzeylerine göre nasıl şekillendiği belirtilmiş ve bankaların kendilerine uygunrisk yönetim sistemini oluştururken göz önünde bulundurulması gereken idaridüzenlemelere dikkat çekilerek ilgili yasal prosedürlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turşucu, rem, Risk Management in Banking, Master?s Thesis, Advisor:Assis.Prof. Orhan Çelik, 209 p.ABSTRACTBanks play an effective role to promote macroeconomic stability whiletransferring savings to economic actors that need external funds.Banks are exposed to various risks in their operations by the nature ofbanking system. In this study, these risks which banks face and their means ofappraisal are investigated. In this respect, the importance of definition,measurement and management of the risks is scrutinized; it is showed that howthe needed risk management techniques have been formed since the middle of1990s, within the framework of risk management and according to thedevelopmental level of the markets; it is emphasized that what types ofadministrative arrangements and legal procedures the banks should take intoaccount, while creating appropriate risk management system for themselves.