Ar dergisi
- Tez No: 110999
- Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
-II- OZET Tezimize konu olarak ele aldığımız“Ar”Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 1938'e kadar yapılan yayınlar arasında önemli bir yer tutmaktadır. Ocak 1937 - Aralık 1938 tarihleri arasında yayınlanmıştır. Toplam 24 sayı çıkarıla bilmiştir. Genel olarak plastik sanatlar ele alınmıştır. Resim, müzik, heykel, arkeoloji, sanat tarihi, diğer sanat bilimleri, eğitim, sanatsal aktualite gibi pek çok konuya yer verilmiştir. Dergide dönemin sanatsal aktiviteleri izlene bilmektedir. Cumhuriyet'in ilk 15 yıllık dönemdeki plastik, fonetik ve ritmik sanatlarla ilgili gelişmeler, sanat eğitimine yönelik çalışmalar izlenebilmekte dir. Dergide yazıları yer alan yazarlar arasında dönemin bürokrat, politikacı, sanatçı ve edebiyatçıları yeralmaktadır. Tezimizde her makalenin özeti, yorumu, yazarı hakkında biyografik ça lışmalar aktarılmıştır. Derginin yayınlandığı döneme ait genel ortama deği nilmiş, çeşitli istatistikler verilmiştir. Tezimiz sanat tarihçilerine, sanatçıla ra, eğitimci ve akademik araştırmacılara kaynak niteliğini taşımaktadır.Bu anlamda,“Ar”Dergisi hakkındaki bu çalışmamız büyük bir boşluğu doldura caktır.
Özet (Çeviri)
-III- SUMMARY“Ar”which is the subject of our thesis had taken very important place among the publications till 1938 in the history of Turkish Republic. It was published from 1937 (January) to 1938 (December) as 24 numbers. Its topics are related with plastic arts generally. Some subjects are painture, music, statue, archaelogy, history of art and other art sciences, education, art actuality and etc. We are face to the activities and events of its period in this publication. In addition, we are able to trace all developments about the topics related on plastic, fonetic and ritmic arts and the activities on the subject of art education. Between authors of“Ar”are brocratical and political men, artists and authors of literature of its period. In this thesis we are aimed to meet the readers with the short summaries and comments of all articles published in“Ar”and also all short biographies about its authors. Therefore, here in our thesis we mentioned about historical, cultural and artistically activities and events in general and supported the research by adding of same staticals on“Ar”. We also thought eagerly that our thesis will be in an important source for all art historians, artists, teachers, academicians and other researchers related on the topics of“Ar”. By this way thanks to our thesis,“Ar”' will be full of the lackies of mentioned areas.