'Eş'ar (03 Gedik 18248)'
'Poems (03 Gedik 18248)'
  1. Tez No: 482110
  2. Yazar: DERYA ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AVŞAR, DOÇ. DR. TURGUT KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Şiir mecmuaları şairlerin şiir ve edebi anlayışları hakkında birçok bilgi verir. Bu nedenle eserlerin çevirileri edebiyat dünyasına katkıda bulunur. Çevirilerle hiç okunmamış şiirler gün yüzüne çıkaralabilir. Daha önce hiç adı duyulmamış şairlerin isimlerine rastlanabilir. Biz bu çalışmada Millî Kütüphanede“03 Gedik 18248”numarada kayıtlı“Eş'âr”adlı şiir mecmuasının metnini ortaya koyarak incelemesini yaptık. Öncelikle mecmua ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaptık. Ardından mecmuada şiiri yer alan şairler, kullanılan şiir türleri, aruz vezinleri ve mecmuanın genel özellikleri hakkında bilgi verdik. Bu çalışmada Milli Kütüphane' de“03 Gedik 18248”arşiv numarası ile kayıtlı Eş'ar" adlı şiir mecmû'ası incelenmiş ve önce mecmû'anın kısa bir tanımı yapılmış ardından mecmu'ada yer alan nazım şekilleri ve türleri bilimsel bir metotla yeni harflere aktarılmıştır. Çalışmanın sonunda çalışmaya konu olan metnin tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The poem enumerations give poets a lot of information about poetry and literary conception. For this reason, the translation of the works contributes to the world of literature. By no means can unread poems ever come to light. And the names of poets who have never been heard before can be found. In this study, we made a study of the poem“Eş'âr”in the National Library,“03 Gedik 18248”First of all, we made brief information about the magazine. Then we gave information about poets in poetry, types of poetry used, aruz meter and general characteristics of mecmuan. In this study, a poem magazine named“Eş'ar”with the archive number“03 Gedik 18248”in the National Library was examined and a short description of the magazine was first made and then the poem forms and genres in the magazine were transferred to the new letters with a scientific method. The text reproduced at the end of the study, the subject of my work examination facsimile located.