Ravzatü'l-Eş'ar inceleme - metin
Ravzatü'l-Eş'ar analyses - text
- Tez No: 429230
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 715
Özet
Mecmualar, derleyicinin zevk anlayışına göre şekillenen derleme eserlerdir. Edebiyat tarihinin inşasında önemli rol oynayan mecmualar, içeriği, kullanılan şekil, yazılış sebebi gibi unsurlar göz önünde bulundurularak sınıflandırılır. Bu mecmua-lardan biri de inceleme konumuz olan Ravzatü'l-Eşèâr adlı mecmuadır. Ravzatü'l-Eşèâr, Hindistan'ın Haydarâbâd şehrinde bulunan Oriental Manuscripts kütüphane-sinde yer alan bir eserdir. Mecmua ilk defa Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan tarafından“Hindistan'da Gelişen Türk Edebiyatı”adlı çalışmada tanıtılmıştır. Bu mecmua, Kerbela hadisesi ve Ehl-i Beyt sevgisini konu alan şiirler içermesi yönüyle tematik bir mecmuadır. Mecmuanın bir diğer önemli özelliği de Azeri sahası ve Anadolu sahasında yetişmiş şairlerin şiirlerini içermesidir. Divan edebiyatı ve halk edebiyatı şairlerinin bir araya getirilmiş olması da mecmuayı farklılaştıran diğer bir özelliktir. Derleyicinin, mecmuadaki şairleri seçmede gösterdiği özen de eserin dikkate değer yönlerinden bir diğeridir. Ravzatü'l-Eşèâr'da yer alan şairlerin yaşadığı dönem göz önünde tutulduğunda mecmuanın 19. yy'da istinsah edildiği anlaşılmaktadır. Ana-dolu ve Azeri Edebiyatı'nın önemli şairlerinden alınmış şiirlerin yer aldığı mecmua, bu iki kültürü bir araya getiren önemli bir kaynak durumundadır. Bu çalışmada, Ravzatü'l-Eşèâr'ın şekil ve içerik özellikleri incelenerek, bu eserin bilim dünyasına tanıtılması amaçlanmıştır. Eser, Prof. Dr. İsmail Hakkı Aksoyak danışmanlığında tarafımızdan doktora tezi olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Majmuas are anthologies that are changeable according to the sense of pleasures of their anthologists. Majmuas which carries an important role in the construction of the literatu-re history are classified by considering some issues such as content, font type and matter. One of these majmuas is also Ravzatü'l-Eşear as our subject of study. Ravzatü'l-Eşear is a work which places in the Library of Oriental Manuscripts in the Haydarabad province of India. This majmua is firstly introduced in a book named 'Hindistan'da gelişen Türk Edebi-yatı' (Turkish Literature which had been improved in India) written by Professor Ali Fuat Bilkan. This majmua, is a thematic work by including poems about Karbala event and The Ahl-e Bayt love. Another important feature of the majmua is also it is content of poems of poets which had been grown up in Azeri field and Anatolian field. Gathering the dewan and the folk literature poets in one work is another differentiative feature of the majmua. The attention that the compiler had paid while choosing the poets of the majmua is also from another remarkable sides of this work. When the periods which the poets of majmua had lived in are considered, it is understood that the copying of the majmua had been done in the 19th century. The majmua which had gathered poetries those are taken from respectable po-ets of Azeri and Anatolian literature, is an important resource which combines these two cultures. In our work, by studying Rhawdhat-al Ashaar's characteristics and features, the presentation of this piece to science world is aimed. This work is studied by us in the counse-lings of Professor İsmail Hakkı Aksoyak, as our Phd Dissertation