Bazı 5-sübstitüe-2-(3-piridil) benzoksazol türevlerinin sentez, yapı aydınlatması ve mikrobiyolojik etkileri
  1. Tez No: 11100
  2. Yazar: HÜLYA TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
-92- 7- ÖZET Bu çalışmada, 5. konumda hidrojen, klor, metil, amino ve nitro grupları taşıyan 2-(3-piridil) benzoksazol türevleri sentezlenmiştir. Bileşiklerin sentezleri, 5-sübstitüe-2-hidroksianilin türevleri ile nikotinik asitin, polifosforik asit varlığında ısıtılması ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bileşiklerin saflıkları, İ.T.K. ile kontrol edildikten sonra, erime dereceleri saptanmış ve yapıları U¥, IB, %-NMR ve Elementel analiz yöntemleri ile açıklanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin, gram { + ) bakterilerden Staph, aureus, S. faecalis, gram (-) bakterilerden E. coli, K. pneumoniae, Ps. aeruginosa1 ya karşı antibakteriyel ve C. albicans'a karşı antifun gal etkileri, Minimis» Inhibitor Konsantrasyonları (MİK) değerleri şeklinde saptanmış ve bileşikler dikkate değer etkili bulunmuşlardır (MİK: 12.5-25 ug/ml).
Özet (Çeviri)
-93- 8. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) In this research, 2-(3-pyridyl)benzoxazole derivatives substi tuted with hydrogen, chloro, methyl, amino, nitro groups at the 5T position were synthesized lay heating 5-substituted-2-hydroxyaniline with nicotinic acid in the presence of polyphosphoric acid. The purity of the compounds were controlled by T.L.C. and the melting points were determined. Chemical structres of these com pounds were elucidated using UV, IR, H-NMR and Eiemantel Analysis met hods. The Hiisimum Inhibitory Concentration (MIC) values of the com pounds against soae Gram (+) bacteria such as Staph, aureus, S. faecalis Gram (-) bacteria such as E. coli, K. pneumoniae, Ps. aeruginosa and the fungus C. albicans were tested and found significantly active (MIC: 12.5-25 jig/sal).