Bazı 7-açil-3-sübstitüe-5-kloro-2-benzoksazolinon türevleri üzerinde çalışmalar
Studies on some 7-acyl-3-substituted-5-chloro-2benzoxazolinone derivatives
- Tez No: 116037
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada 2~amino-4-klorofenol türevi olan 2-amino-6-benzoil-4- klorofenol yapısında altı yeni hareket maddesinden başlayarak 7-benzoil-5-kloro-2~ benzoksazolinon, (7-benzoil-5-kloro-2-benzoksazolinon-3-il)propiyonitril ve (7- benzoil-5-kloro-2-benzoksazolinon-3-il)alkanoik asit ve bu asitlerin esteri olan 24 yeni bileşiğin sentezi gerçekleştirilmiş, yapılan kanıtlanmış, analjezik ve antienflamatuvar etkileri belirlenmiş ve kantitatif yapı etki ilişkileri açısından değerlendirmeleri yapılmıştır. Bileşiklerin sentezi 2-amino-4-klorofenolden hareketle gerçekleştirilmiştir. 2- amino-4-klorofenolün amin grubu asetillenerek elde edilen 2-asetilamino-4-klorofenol, Friedel-Crafts açilleme tepkimesi şartlarında AICI3-DMF varlığında uygun benzoil klorür türevi ile tepkimeye sokularak 2~asetilamino-6-benzoil-4-klorofenol türevleri elde edilmiştir. 2-Asetilamino-6-benzoil-4-klorofenol asit veya alkali ortamda hidroliz edilmiş, elde edilen 2-amino-6-benzoil-4-klorofenol türevleri piridin içerisinde etil kloroformat ile tepkimeye sokularak 7-benzoil-5-kloro-2-benzoksazoli-non türevleri elde edilmiştir. Sentez edilen 7-benzoil-5-kloro-2~benzoksazolinon türevlerinin uygun136 (ö-haloalkanoik asit etil esterleri ile tepkimesinden elde edilen etil 5-kloro-(2- benzoksazolinon-3-il)asetat ve etil 5-kloro-(2-benzoksazolinon-3-il)bütanoat türevleri asit ortamda hidroliz edilerek alkanoik asit türevleri elde edilmiştir. 2- Benzoksazolinon türevlerinin Michael katımı şartlarında akrilonitril ile verdiği reaksiyondan elde edilen 5-kloro-(2-benzoksazolinon-3-il)propiyonitril türevlerinden hareketle, susuz etanol: sülfürik asit karışımında etil propiyonat türevleri, N,N- dimetilformamit: sülfürik asit:su karışımında hidroliz ile propanoik asit türevleri sentez edilmiştir. Sentezi yapılan bileşiklerin molekül formülleri, reaksiyon yüzde verimleri, erime dereceleri ve kristallendirme çözücüleri Tablo-6'da verilmiştir. Hazırlanan bileşiklerin analjezik etkinlikleri aspirin referans alınarak“p-benzokinon ile oluşturulan kıvranma testi”ile, antienflamatuvar etkinlikleri ise indometasin referans alınarak“karagenin ile oluşturulan pençe ödemi”testi ile incelenmiştir. Sentez edilen bileşikler arasında karboksilli asit fonksiyonu taşıyan türevler en yüksek analjezik ve antienflamatuvar etki göstermişlerdir (Bileşik 11, 13, 16, 18, 20, 23, 25, 27, 30). [5-Kloro-7-(2-klorobenzoil)-2-benzoksazolinon-3-il]asetik asit (Bileşik 18), [5-kloro-7-(2-klorobenzoil)-2-benzoksazolinon-3-il]propanoik asit (Bileşik 20) ve [5-kloro-7-(2-klorobenzoil)-2-benzoksazolinon-3-il]bütanoik asit (Bileşik 23) aspirinden daha yüksek analjezik etkinliğe sahip bulunmuştur. Aynı bileşiklerin antienflamatuvar etkinlikleri de indometasinden yüksek veya ona eşit seviyede gözlenmiştir. Analjezik ve antienflamatuvar etkinlikleri yüksek olan bu türevlerin deney hayvanlarında ülserasyona neden olabildikleri gözlenmiştir. Bu çalışmalara ek olarak bileşiklerin bazı yapısal parametreleri (log P, parakor, molar refraktivite, moleküler konnektivite indeksi) ile analjezik ve antienflamatuvar etkinlikleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan istatistiksel çalışmalar sonucunda aşağıdaki denklemler elde edilmiştir. 1/ Antienf.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, synthesis of the twenty-four new 2-benzoxazolinone derivatives including 7-benzoyl-5-chloro-2-benzoxazolinone, (7-benzoyl-5-chloro-2-benzoxazo- linone-3-yl)propionitrile, (7-benzoyl-5-chloro-2-benzoxazolinone-3-yl)alkanoic acids and esters were accomplished. 2-Amino-6-benzoyl-4-chlorophenol obtained from 2- amino-4-chlorophenol was utilized as starting material. After the structure elucidation of the compounds synthesized, analgesic and antiinflammatory activities were determined and quantitative structure-activity relationships have been assessed. Synthesis of title compounds was accomplished starting from 2-amino-4- chlorophenol. 2-Acetylamino-4-chlorophenol obtained by acetylation of 2-amino-4- chlorophenol was acylated with appropriate benzoyl chloride in the presence of AICI3- DMF under Friedel Crafs acylation conditions, thus 2-acetylamino-6-benzoyl-4- chlorophenols were obtained. Subsequently, this intermediate hydrolysed in acid or alkaline media to obtain 2-amino-6-benzoyl-4-chlorophenol derivatives which were further reacted with ethyl chloroformate in pyridine to synthesize 7-benzoyl-5-chloro-139 2-benzoxazolinone derivatives. By the reaction of 7-benzoyl-5-chloro-2- benzoxazolinone derivatives with appropriate co-haloalkanoic acid ethyl esters, ethyl 5- chloro-(2-benzoxazolinone-3-yl)acetate and ethyl 5-chloro-(2-benzoxazolinone-3- yl)butanoat derivatives were obtained and hydrolysed in acid media to obtain corresponding alkanoic acid derivatives. In addition, Michael type addition reactions of 2-benzoxazolinone derivatives with acrylonitrile gave the 5-chloro-(2- benzoxazolinone-3-yl)propionitrile derivatives. Reaction of 5-chloro-(2- benzoxazolinone-3-yl)propionitrile derivatives in anhydrous ethanol-sulphuric acid mixture and in dimethylformamide-sulphuric acid-water mixture resulted ethyl propionate and propanoic acid derivatives, respectively. Molecular formula, yields percentages, melting points and crystallization solvents of the synthesized compounds were given in Table-6. Analgesic and anti-inflammatory activities of the resulting compounds have been investigated by“p-benzoquinone-induced writhing test”using aspirin as the reference and by“carrageenan-induced hind paw edema test”using indomethacine as the reference, respectively. Among the compounds synthesized, carboxylic acid derivatives had the highest analgesic and antiinflammatory activities (Compounds 11, 13, 16, 18, 20, 23, 25, 27 and 30). [5-Chloro-7-(2-chlorobenzoyl)-2-benzoxazolinone-3-yl]acetic acid (Compound 18), [5-chloro-7-(2-chlorobenzoyl)-2-benzoxazolinone-3-yl]propanoic acid (Compound 20) ve [5-chloro-7-(2-chlorobenzoyl)-2-benzoxazolinone-3- yl]butanoic acid (Compound 23) showed higher analgesic activities than that of aspirin. In addition, antiinflammatory activities of these compounds resulted higher or equal activity in comparison to indomethacine. Gastric examination of the test animals after administration of the above mentioned compounds demonstrated gastrointestinal ulceration to some extent. Statistical correlations between the certain structural parameters of the compounds (log P, parachor, molar refractivity and molecular connectivity indices) and analgesic and antiinflammatory activities were also investigated. Equations which were obtained as a result of statistical correlations have been indicated below: 1/ Antiinf.