Dönüştürücü ve işgördürücü liderliğin kontrol odağına bağlı olarak personel güçlendirmeye etkisi
Effect of transformational and transactional leadership dependent upon locus of control to empowerment
  1. Tez No: 111036
  2. Yazar: HASAN TAMER TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN ÖZARALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada liderlik çeşitleri -dönüştürücü ve işgördürücü- ile personel güçlendirme arasındaki ilişkinin anlaşılması amaçlanmıştır. İlaveten, bir kişilik özelliği olan kontrol odağının bu ilişkiye etkisini incelemekteyiz. Liderlik tiplerini belirlemek için Tepper ve Percy'nin (1994), Bass ve Avolio'nun ölçeğinden adapte ettiği Çok Faktörlü Liderlik Anketi (MLQ), personel güçlendirmeyi belirlemek için Tamer Tandoğan ve Yrd. Doç. Dr. Nurdan Özarallı'nın Spreitzer'in (1995) Psikolojik Güçlendirme ve Hayes'in (1995) Güçlendirme ölçeklerinden adapte edip ortaya çıkardıkları Personel Güçlendirme Anketi ve kontrol odağını belirlemek için Kayahan'ın (1983) Rotter'in (1968) içsel ve Dışsal Kontrol Odağı ölçeğinden adapte ettiği Kontrol Odağı Anketi kullanılmıştır. Araştırma elektronik sektöründe faaliyet gösteren özel bir şirketin değişik bölümlerinde çalışan (satış, yönetim, teknik servis, vs.) 138 kişinin üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları dönüştürücü liderlikle personel güçlendirme arasında pozitif ilişki ve işgördürücü liderlikle personel güçlendirme arasında negatif ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Şartlı değişken olan kontrol odağının model içinde özellikle dönüştürücü liderlikte anlamlı etkisinin bulunduğu saptanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the relationship between leadership styles, namely transformational and transactional and empowerment. Additionally, we examine the effect of locus of control as a personality trait of followers in this model. The measurements for leadership style were made by Tepper and Percy's (1994) Multifactoral Leadership Questionnaire (MLQ). Empowerment Questionnaire was adapted and created by Tamer Tandoğan and Yrd. Doç. Dr. Nurdan Özarallı from Spretizer's (1995) Psychological Empowerment Scale and Hayes' (1995) Empowerment Scale. Rotter's Locus of Control Scale that was adapted by Kayahan (1983) was used in the study. The research was conducted in a private company which operates in electronic sector, and 138 people from different departments of the company (sales, management, technical service and etc.) attended. The results have shown that a positive relationship exists between transformational leadership and empowerment and a negative relationship between transactional leadership and empowerment. The moderator effect of locus of control has also been significant in the model, especially for transformational leadership. iii