Halkla ilişkiler ve dil
Public relations and language
- Tez No: 111035
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN ASNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Halkla İlişkiler bir kurumun hedef kitleleri ile sağlıklı iletişim ve karşılıklı anlayış kurmasını ve sürdürmesini sağlar. Bu amacına ulaşmak için yazılı, sözlü ve görsel araçlardan yararlanan halkla ilişkilerin temeli iletişime dayanır. Bir kaynak ve bir alıcı arasında mesaj alışverişini içeren iletişim sürecinde en önemli öğe kullanılan dildir. Kaynak iletmek istediği mesajı kodlarken dilden faydalanmakta ve kullandığı dil unsurları alıcının zihnindeki kavramsal çerçeveye uygunsa, alıcı kodu başardı bir biçimde çözmekte ve iletişim başardı olmaktadır.“Halkla İlişkiler ve Dil”konusunda yürütülen tez çalışmasının amacı dil kavramının halkla ilişkiler açısından incelenmesi ve bu kavramla bağlantılı olarak gösterge, anlambilim, sosyolinguistik, pragmatik kavramlarının halkla ilişkiler açısından önemini vurgulamaktır. Tez çalışmasında halkla ilişkilerin ve halkla ilişkiler araçlarının tanımı yapıldıktan sonra, bu disiplinin pazarlama kavramı ile ilişkisi ve dilin pazarlamada bir anlam değişimi aracı olarak nasıl kullanıldığı açıklanmıştır. Daha sonra dil temel bir iletişim aracı olduğu için iletişim kavramı incelenmiş, dil ve alt kavranılan, mesaj hazırlama ve hedef kitle kavramları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public relations gives an opportunity to establishments to settle and maintain a healthy communication and mutual understanding with their publics. To reach to that aim, public relations, which is based on communication, uses written, oral and visual tools. Language is the most important factor in the communication process which consists of a message exchange between a source and a receiver. Source uses language when he /she encodes the message that he /she wants to transmits. If the source's language patterns fits the conceptual frame in receiver's mind, receiver decodes successfully and communication is realized. The aim of thesis study on“Public Relations and Language”is to examine the concept of language in terms of public relations and, in relation to language concept, to emphasise the importance of sign, semantics, sociolinguistics and pragmatics. After having defined public relations and public relations tools, the relation between public relations and marketing was discussed and language usage in marketing as an exchange of meaning was explained. Finally, communication, language and the role of language in message design and its role in relation with different publics were studied. III