The Role of coaching in career development
Kariyer gelişiminde koçluğun rolü
  1. Tez No: 111062
  2. Yazar: TUĞÇE KULAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı, kariyer ve kariyer geliştirme kavramlarını ve kariyer geliştirmede kullanılan yöntemlerden biri olan koçluğu anlatmaktır. Kariyer, global iş arenasında oldukça popüleriteye sahip bir kavram çünkü, değişen yönetim anlayışı, insankaynaklan yönetiminin bir sonucu olarak ortaya çıkan çalışanlara odaklanmış durumda. Çalışanların iş yaşamlarındaki tatminleri artık sadece kazandıkları paraya değiL sahip oldukları pozisyonlara ve kariyerleri süresince içerisinde bulundukaln çalışma ortamına bağlı. Bu durum da çalışanların kariyerlerini geliştirmeleri konusunda çok daha istekli hale gelmelerine sebep oluyor. Buna bağlı olarak, yönetim sistemleri, çalışanları ve hatta kurumları da tatmin etmeye yönelik yeni yollar arıyorlar. Koçluk da, daha iyi bir yönetim ve gelişim süreci yolunda yapılan arayışlardan yeni Mat anahtar bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Araştırmaların kanıtlan çalışanların ve kurumların koçlar sayesinde daha etkin olduklarım gösteriyor. Konunun çalışan yönüne bakıldığında ve kariyer gelişimi göz önünde bulundurulduğunda, koçluğun gerçek anlamda etkili bir araç olduğu görülüyor. Bu çalışma, tüm bu sayılanları 'kariyer' kavramının tanımıyla başlayarak, kariyer gelişiminin nasıl yapıldığı ve bu gelişim sürecinde koçluğun ne gibi bir rolü olduğunu ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to explain the concepts of career, career development and coaching's role as one of the methods used in career development Career is very popular in the global business arena because changing management understanding focuses on employee as a result of human resources management. Employees satisfaction in their work lives are not only due to the amount of money they make but also the positions they hold, the working environment in which they exist during their careers. This situation causes employees become more enthusiastic in developing their careers. According to this, management systems are looking for new ways to satisfy employees and organizations as well. Coaching is a new but a key element coming out of the quest for better management and development processes. It is proved through researches that employees and organizations are more effective with coaches. Looking at the employee side of the issue and regarding to the concern of career development, coaching becomes a real effective and improving tool. This study explains the whole issue starting with defining 'career', how careers are developped and the role of coaching in this progress.