Yargıtay kararları ışığında performansa ilişkin feshin incelenmesi
Examination of termination related to performance in the light of supreme court decisions
  1. Tez No: 928022
  2. Yazar: UĞUR ÇORAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI YUNUS TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma hayatında performans düşüklüğü belirli beklentilerin karşılanmaması durumunu ifade etmektedir. Bu durum, hem işveren hem de işçi hakları bağlamında hassas bir dengede değerlendirilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. İşveren açısından bakıldığında performans düşüklüğünün; üretkenlik kaybı, maliyet artışı, müşteri memnuniyetsizliği, takım morali düşüşü, rekabet gücünün azalması gibi sorunlara yol açtığı görülmektedir. İşçiler açısından bakıldığında ise; iş güvencesi kaygısı, kariyer ilerlemesinde engeller, moral ve motivasyon kaybı, iş yükünün artması, profesyonel gelişimde gerileme, işyeri ilişkilerinde sorunlar gibi bir dizi olumsuzluğa neden olabilmektedir. Hal böyle olduğundan performans düşüklüğünün her iki kesim için de arzulanan bir çıktı olmadığı görülmektedir. Dolayısı ile performans düşüklüğünün engellenmesi adına öncelikle işverene büyük bir sorumluluk düşmektedir. İşverenler, net beklentiler belirleme, eğitim ve geliştirme programları sunma, iletişim ve geri bildirim imkanı sağlama, ödüllendirme ve tanıma hizmeti sunma, işe alım ve yerleştirme süreçlerinde iyileştirmeler yapma, mentorluk ve koçluk servisleri tesis etmek gibi bir dizi atılımı gerçekleştirmelidir. İşçiler ise öncelikle bu atılımlara ılımlı şekilde yaklaşıp katılım göstermeli ve iş hayatı ve özel hayat dengesini kurabilmelidir. Fakat çoğu zaman her iki taraf da üzerine düşeni yapmamakta ve bu durum taraflar arasında sorunlara neden olmaktadır. Performans düşüklüğüne dayalı iş akdinin feshedilmesi bu anlamda sıklıkla uygulanmaktadır. Neyse ki çalışma hayatına ilişkin esaslar, 4857 sayılı İş Kanunu'nda düzenlenerek bu konudaki uygulamalar taraf iradelerine bırakılmamıştır. Fakat belirtmek lazımdır ki 4857 sayılı İş Kanunu'nda konu ile ilgili açıklamalar sınırlıdır. Bu durumda konu ile ilgili davalarda yorum ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında performans düşüklüğü sebebiyle iş akdi feshedilen işçilerin Yargıtay'a konu olmuş davalar incelenmiştir. Tezin amacı; Yargıtay'ın işçi hakları ve işverenin işletme hakkı arasındaki dengeyi korumak adına konuyu nasıl değerlendirdiğini anlamaktır. Tez, literatür taraması ve doküman analizi yöntemleriyle yürütülmüştür. İlk olarak, performans düşüklüğü kavramı ve iş akdinin feshi ile ilgili temel prensipler literatür taramasıyla incelenmiştir. Ardından, Yargıtay tarafından konuya ilgili verilen 10 karar dosyası incelenmiş ve bu kararlar analiz edilerek ortaya çıkan eğilimler ve önemli noktalar belirlenmiştir. Bu çalışma, işçi ve işveren arasındaki dengeyi sağlamaya yönelik mevzuat ve yargı uygulamalarının geliştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
In working life, performance deficiency refers to the failure to meet certain expectations. This situation emerges as a sensitive issue that must be evaluated within a delicate balance, particularly in terms of both employer and employee rights. From the employer's perspective, performance deficiency can lead to problems such as loss of productivity, increased costs, customer dissatisfaction, decreased team morale, and reduced competitive power. From the employees' perspective, it can result in a series of negative consequences, including concerns over job security, obstacles to career advancement, loss of morale and motivation, increased workload, regression in professional development, and issues in workplace relationships. Therefore, it is clear that performance deficiency is not a desirable outcome for either party. Consequently, preventing performance deficiency is primarily the employer's responsibility. Employers should take various steps such as setting clear expectations, offering training and development programs, providing communication and feedback opportunities, offering rewards and recognition, improving recruitment and placement processes, and establishing mentoring and coaching services. Employees, on the other hand, should approach these initiatives positively and participate in them, while also striving to maintain a balance between their work and personal life. However, often both sides fail to do their part, which leads to issues between them. In this context, termination of employment due to performance deficiency is frequently implemented. Fortunately, the main principles regarding working life are regulated under the Turkish Labor Law No. 4857, which ensures that the implementation of these issues is not left to the will of the parties involved. However, it should be noted that the explanations in the Labor Law No. 4857 regarding this issue are limited. As a result, interpretation plays a significant role in related legal cases. In this thesis, cases involving employees whose contracts were terminated due to performance deficiency and brought to the Court of Cassation have been examined. The aim of the thesis is to understand how the Court of Cassation evaluates the issue in order to maintain the balance between employee rights and the employer's business rights. The thesis was conducted using literature review and document analysis methods. Initially, the concept of performance deficiency and the fundamental principles related to the termination of employment were examined through literature review. Then, 10 case files related to the issue, ruled by the Court of Cassation, were analyzed, and trends and key points that emerged from these decisions were identified. This study may contribute to the development of regulations and judicial practices aimed at ensuring a balance between employers and employees.