Beş-altı yaş çocukların kelime dağarcığı gelişimine ana dil eğitim programlarının etkisi
Mother tongue program related to development of vocabulary of children of the group of five six years old
  1. Tez No: 111184
  2. Yazar: MÜGE YURTSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENGİN ZEMBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Beş-altı yaş çocukların kelime dağarcığı gelişimine yönelik ana dil eğitim programının etkililiğinin incelenmesi konulu bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden beş-altı yaş grubu çocukların kelime dağarcığı gelişimini desteklemek amacıyla sistemli olarak hazırlanmış ana dil eğitim programının, çocukların kelime dağarcığı gelişimindeki etkililiğini ortaya koymak amacı ile planlanmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, İstanbul ili ilçe merkezlerindeki, tüm resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş grubu çocuklardır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ili Kadıköy ilçesi Faik Reşit Unat İlköğretim Okulu Anasınıflarına devam eden 32 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmaya veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kelime Dağarcığı Değerlendirme ölçeği”kullanılmıştır, ölçeğin eşdeğerlik katsayısı,987, Spearman Brown ve Guttman Split-Half iç tutarlılık katsayıları,8053 ve,8042, Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı ise,8988'dir. ölçekte toplam 98 madde bulunmaktadır. Araştırma kapsamında hazırlanan Beş-Altı Yaş Çocukların Kelime Dağarcığı Gelişimine Yönelik Ana Dil Eğitim Programı, 6 hafta boyunca her gün, günde ortalama 30- 40 dakika kadar süren etkinliklerden oluşmaktadır. Programda, belirlenen amaç, hedef ve hedef davranışlar çerçevesinde, kazandırılmak istenilen kelimeler haftalık programlar şeklinde belirlenmiş ve günlük etkinlikler halinde planlanmıştır. Araştırma bulgularına göre; örneklemde yer alan 5-6 yaş çocukların kelime dağarcığı gelişimine, uygulanan ana dil eğitim programının olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Kelime Dağarcığı Gelişimine Yönelik Hazırlanan Ana Dil Eğitim Programı çocukların kelime dağarcığı gelişiminde etkilidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research pertaining to examination of the effectiveness of mother tongue program related to development of vocabulary of children of the group of five and six years old has been planned in other to prove the effectiveness in development of vocabulary of children, mother tongue program systematically prepared in other to support the development of vocabulary of children in the age group of five and six. In the research, preliminary test and final test group have been used as experimental models. The focus of the research is the age group of five and six years who continues all official or private schools. The sampling of the research consists of 32 children attending nursery school before primary school of“Faik Reşit Unat'' at Kadıköy in Istanbul. In order to collect data for the research, the ”Vocabulary Evaluation Scale" developed by the research has been used. The equivalence coefficient factor of the scale is,987, the Spearman Brown and Guttman Split-Half coherency coefficient factor is,8053 and,8042, and Cronbach Alfa coherency coefficient factor is,8988. there are total 98 articles in the scale. The Mother Tongue Education Program prepared in the research coverage for development of vocabulary of children in the age group of five and six years old consists of activities lasting averagely 30-40 minutes daily as long as six weeks. In the program, the vocabulary has been determined in weekly programs and daily activities in the framework of purpose. According to finding of the research, the affirmative effect of mother tongue education program applied in the development of children vocabulary in the age group of five and six in the sampling has been discerned. The mother tongue education program prepared for development of vocabulary is effective in development of children vocabulary.