Türkiye'de koyunlarda parainfluenza-3(pl-3) enfeksiyonu üzerinde seroepidemiyolojik araştırmalar
Seroepidemiological surveys on parainfluenza-3(pl3) virus infection of sheep in Turkey
- Tez No: 11121
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BURGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Viroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde halk elindeki hayvanlardan ve bazı Tarım İşletmelerinden sağlanan 1447 koyun ve kuzu serumlarında, parainfIuenza-3 (PI-3) virusuna karşı antikorlar, mikronötralizasyon ve hemaglutinasyon-inhibisyon (HI) testleri ile saptanmıştır. Mikronötralizasyon testinde BHK-21 hücre kültürleri kullanılmış ve test sonucunda 1447 koyun ve kuzu serumunun 113'ünde (%7.81) nötralizan antikorlar saptanmıştır. Testde 1/5 serum sulandırmasından itibaren mevcut antikorlar enfeksiyona bağlı antikor düzeyi olarak kabul edilmiştir. Aynı serum örneklerinde uygulanan HI testinde ise %1'lik kobay eritrosit süspansiyonu kullanılmış ve test sonucunda 1447 koyun ve kuzu serumunun 1148'inde (%79.33) hemaglutinasyonu inhibe eden antikorlar saptanmıştır. Testde pozitiflik sınırı olarak, 1/20 ve daha yukarı serum titreleri kabul edilmiştir. Yaşları saptanabilen koyun ve kuzular arasında, PI-3 virusuna karşı hemaglutinasyonu inhibe eden.antikorlar yönünden en yüksek oran 5-6 aylık yaş grubunda bulunmuştur. 2 yıllık yaş grubuna kadar antikor içeren hayvan sayısında bir azalma saptanmıştır. Bu azalma, maternal antikorlardaki azalma ile açıklanmıştır. 2 yıllık yaş grubundan itibaren antikor içeren hayvan oranında meydana gelen artış ise, hayvanların enfeksiyon ile karşılaştıkları şeklinde yorumlanmıştır. Mikronötralizasyon testi sonuçlarına göre ise, en yüksek oranda nötralizan antikor içeren yaş grubunun 1 yıllık yaş grubu olduğu, nötralizan antikor içeren hayvan oranının yaş ile birlikte azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antibodies, which have been developed against the PI-3 virus, in the sera of 1,447 sheep and lamb from different regions in Turkey, are diagnosed by the microneutralization and hemagglutination-inhibition (HI) tests. BHK-21 cell cultures are employed in the microneutralization tests and it is found out that 113 (7.81%) sheep and lamb sera out of 1,447 indicated neutralizing antibodies. It is assumed that the antibodies are infected with a serum dilution at 1/5 or higher rates. It is, however, found out that 1,148 (79.33%) sheep and lamb sera out of 1,447 indicated hemagglutination-inhibition antibodies when the HI test is employed on the same serum samples with guine pig erythrocyte suspension of 1%. The lower boundary for the positivity of serum titers in the tests is accepted as, 1/20. The tests provided that the age groups of 5-6 months indicated the highest level of hemagglutination-inhibition antibodies against the PI-3 Virus among the sheep and lambs of which the ages are known. It is also provided that, on the one hand, the number of the sheep and lamb which indicate antibodies has decreased until two years of age as a result of the decrease in the maternal antibodies. On the other hand, the number of the sheep and lamb, which indicates the antibodies, is increased remarkably after two years of age, as a result of their exposure to the infection. Microneutralization tests, however, revealed that the number of the sheep and lambs which indicated neutralizing antibodies decreased by the age, and, it is, the one year age group which has the highest rate of neutralizing antibodies among all other age groups.