Lise öğrencilerinin elektrik akımı konusundaki kavram yanılgılarında yapıcı öğretim yaklaşımının etkisi
The Effect of constructivist teaching approach on students misconceptions about electric current at high school
- Tez No: 111212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
VIII ABSTRACT THE EFFECT OF CONSTRUCTIVIST TEACHING APPROACH ON STUDENTS' MISCONCEPTIONS ABOUT ELECTRIC CURRENT AT HIGH SCHOOL This study has two broad purposes, one of which includes determining the high school students' misconceptions concerning the electric current and the other includes the effect of semi-structured interview which is prepared acording to constructivist teaching approach on these misconseptions. In the first part a pre-test including open ended questions was applied to determine the misconceptions related to this issue; in the second part, to see the effect of constructivist teaching approach on the misconceptions, a semi- structured interview which includes constructivist teaching methods was prepared and the students were interviewed. For the interviews, ten students attending the 9th and 10th classes who were volunteers and had more misconceptions were picked and groups consisting of two students were formed. Lastly at the end of the interview a post test was applied to see the changes on the students' conceptions. Research results indicate that the students have misconceptions concerning electric current and constructivist teaching approach to these misconceptions is usually successful. In the light of research findings, it can be said that in determining the misconceptions beforehand and planning education to overcome these misconceptions has an important role in providing the understanding and learning in the wanted way. On the other hand, research findings point out that it is difficult to overcome the students' misconceptions.
Özet (Çeviri)
IX YENİLİK BEYANI LİSE Ö?RENCİLERİNİN ELEKTRİK AKIMI KONUSUNDAKİ KAVRAM YANILGILARINDA YAPICI Ö?RETİM YAKLAŞIMININ ETKİSİ Fizik dersinin amacı öğrencilerin içinde yaşadıkları dünyayı anlamalarını sağlamak ve olayları mantıklı bir şekilde açıklamaları için rehberlik etmektir. Her öğrenci, yıllar süren ve kişisel deneyimlerinden kaynaklanan genel yargı ve inançlar sistemi ile fizik dersini öğrenmeye başlar. Fizik eğitimi araştırmaları, bu inançların temel fizikte kavram oluştururken baskın rol oynadığını ortaya koymuştur. Bunları göz önünde bulundurmayan ders anlatımı, öğrencilerin birçoğu için verimsiz sayılabilir. Bu nedenle öğrencilerin kavramları tam ve kolay bir şekilde anlamalarına imkan sağlayacak, onların kavram yanılgılarına düşmelerini önleyecek öğretim yöntem ve tekniklerinin kullanılması gerekmektedir. Bu amaçla son yıllarda fen öğretiminde kullanılan yöntemlerden birisi de fen öğretiminde gittikçe önemi artan öğrenme olayının, eski bilginin yeni bilgi ışığında yapılandırılması, şeklinde algılanmasının önemini vurgulayan yapıcı öğretim yaklaşımıdır. Araştırmada özellikle son yıllarda, basit elektrik devresinde elektrik akımı konusuna ilişkin öğrencilerin sahip olduğu kavram yanılgılarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılan çeşitli araştırmalar örnek alınmış ve önce bu konuya ilişkin Lise öğrencilerinin sahip olduğu kavram yanılgıları tespit edilmiştir. Daha sonra yapıcı öğretim yaklaşımı dikkate alınarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış bir görüşmenin öğrencilerde belirlenen kavram yanılgılarına etkisinin ne olduğu araştırılmıştır. Yapılan çalışmanın bulguları değerlendirildiğinde yapıcı öğretim yaklaşımının öğrencilerin sahip olduğu kavram yanılgılarına sebep olan düşüncelerini değiştirmede olumlu etkisi olduğu bulunmuştur. Bunun yanında bu çalışma, öğrenciler eski alışkanlıklarını sürdürmede ısrarcı oldukları için bu kavram yanılgılarını kaldırmanın oldukça zor olduğuna dikkat çeker niteliktedir. Gerek uygulaması, gerekse yapılan kaynak taramalarıyla özgün olan bu çalışmanın fizik öğretmenlerine ve öğretmen adaylarına ışık tutacağı ümit edilmektedir. Eylül, 2002 Danışman Emel ÖRGÜN Yrd. Doç.Dr. Zeynep GÜREL